Lapse rahaasjad
Leia sobiv viis, kuidas aidata oma lapsel teha esimesed sammud rahamaailmas ja investeerida tema tulevikku.
Lapsekonto
Konto saad avada lihtsalt ja kiiresti internetipangas või mobiiliäpis
Konto avamine ja kasutamine on tasuta
Lapse kulutustel saad silma peal hoida ja pangakaardi limiite muuta mugavalt LHV mobiiliäpis
Vanemana on sul oma lapse rahaasjadest ülevaade kuni tema täisealiseks saamiseni
Sammud konto avamiseks
Lapsekonto saab kuni 17-aastasele (k.a) lapsele avada esindusõigusega lapsevanem või eestkostja. Konto avamiseks on vajalik lapse kehtiv Eestis väljastatud ID-kaart, pass või elamisloakaart. Kui alla 7-aastasel lapsel puudub kehtiv dokument, on vajalik lapsevanema dokument. Kui sa ei ole veel LHV klient, siis alusta lapse konto avamisega kodulehelt.
Kui oled LHV klient, siis sisene mobiiliäppi või internetipanka oma kasutajanime ja Smart-ID, mobiil-ID või ID-kaardiga.
Liigu menüüs rubriiki „Info ja seaded“ → „Lepingud“ või vajuta mobiiliäpis „+“ ikoonil ning tee „Lapsekonto“ lepingu sõlmimise valik.
Sõlmi lapsekonto leping.
Vaheta ekraani ülaosas oma nime juures kasutajarolli, et alustada lapse kontol LHV teenuste kasutamist.
Ligipääs kontole
Lapsekonto avamisel antakse kontol tehingute tegemise õigus esmalt ainult konto avanud lapsevanemale. Alates 7-aastasest lapsest võib vanem soovi korral võimaldada ka lapsele maksete tegemist internetipangas ja mobiiliäpis. Limiitide ja õiguste muutmiseks ning teisele vanemale ligipääsu andmiseks esita taotlus internetipangas lapse rollis rubriigis „Info ja seaded“ → „Kontod ja limiidid“.
Et laps näeks ise kiiresti ja mugavalt oma kontojääki internetipangas ja mobiiliäpis, saab lapsevanem lisada lapse kontole sisselogimisparooli ehk salasõna. Selleks tee internetipangas lapse rollis valik rubriigis „Info ja seaded“ → „Paroolid“ → „Sisselogimisparool“. Seejärel on su lapsel võimalik siseneda ise oma kontole isikliku kasutajanime ja parooliga, mis annab talle piiratud õigused: ta saab ainult kontojääki vaadata.
Noortekaart
Pangakaardi saab tellida lapsele alates 6. eluaastast internetipangas ja mobiiliäpis. Kaart on lapsele tasuta kuni 26. eluaasta täitumiseni. Kaardi saadame teile mugavalt postiga koju.
- Tasuta pangakaart
- Naudi soodustusi
- Maksa kaardiga ja võid võita kuni 100 € tasku- ja 100 € investeerimisraha
- Sinu ostud on kindlustatud
- Vali oma värv
Noortekaardi saad tellida, kui oled 25-aastane või noorem.
Esimesed sammud investeerimises
Rõõmusta oma last erilise kingitusega ja kingi talle aktsiaid, kasutades LHV väärtpaberite kinkekaarti. Oma lapse tulevikku investeerimine on kauakestev ja väärtuslik kink.
- Vali meelepärase kujundusega kinkekaart ja lisa isiklik õnnesoov.
- Saada kinkekaart ning kanna kingisaaja kontole sobiv rahasumma.
Kuidas alustada lapsele investeerimist?
Et alustada lapsekontol investeerimist, tuleb lapsevanemal või eestkostjal sõlmida lapse nimel investeerimisteenuste leping:
Vali internetipangas lapse rollis rubriik „Info ja seaded“.
Liigu rubriigis valikule „Lepingud“ ja seejärel „Investeerimisteenused“.
Sõlmi investeerimisteenuste leping.
Soovi korral saad lapsele väärtpabereid kinkida ka ägeda LHV väärtpaberite kinkekaardiga.
- Kui soovid osta lapse nimel Balti börsidel kaubeldavaid väärtpabereid, ava lepingute vaates ka tasuta Balti väärtpaberikonto.
- Kui lapse kontol on plaanis teha tehinguid USA aktsiatega, siis on lisaks vaja lapse nimel täita W8 vorm.
- Lihtne võimalus investeerimisega algust teha on Kasvukonto, kus saab soovi korral investeerida juba alates ühest eurost.
Kõik vajalikud lisalepingud saab sõlmida LHV internetipanga jaotises „Info ja seaded“ → „Lepingud“.
Pea meeles:
- lapsevanem võib lapse kontole väärtpabereid osta ja neid seal müüa ainult selle raha eest, mille ta on ise lapse kontole kandnud. Seega tohivad ka lapse Kasvukontole raha kanda ainult tema vanemad
- väärtpaberite müügist laekunud raha peab jääma lapse omandisse ehk seda ei tohi lapse pangakontolt ilma kohtu loata välja kanda
- vähem keerukamaid väärtpabereid (nt aktsiad, võlakirjad, fondid) võivad lapsele kinkida ka teised inimesed peale tema vanemate. Arvesta, et sellisel juhul tohib lapsevanem neid väärtpabereid müüa ainult pärast seda, kui on saanud selleks kohtu loa. Sama kehtib vara pärimise kohta