2024. aasta tuludeklaratsioonide esitamine algab 15.02.2025

10.02.2025

Maksu- ja Tolliamet alustab 2024. aasta tuludeklaratsioonide vastuvõtmist käesoleva aasta 15. veebruaril. E-deklaratsioonide esitajatele hakatakse tulumaksu tagastama 5. märtsist. Deklaratsiooni esitamise tähtaeg on 30. aprill 2025. Seega kiirustada pole vaja, sest tulusid saab deklareerida aprilli lõpuni ning tulumaksu tagastamine ei sõltu deklaratsiooni esitamise kiirusest. Enne deklareerima asumist soovitame üle kontrollida oma isikut tõendava dokumendi kehtivusaja ja PIN-koodide olemasolu.

Kord aastas peavad tuludeklaratsiooni esitama Eesti residendist füüsilised isikud oma eelmisel aastal saadud tulude kohta. Deklareerida tuleb igasugune tulu, mis on saadud nii Eestist kui ka välisriigist, sealhulgas lepinguline töötasu, ümbrikupalk, üüri- ja renditulu ning investeeringutelt teenitud tulu. Täpsemalt saab lugeda Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Oluline muudatus kodulaenu intresside osas

Tulumaksuseaduse muudatusest tingituna ei ole alates 2025. aastast tuludeklaratsioonil enam võimalik eelneval ehk 2024. aastal tasutud eluasemelaenu intresse maksustatavast tulust maha arvata.

Kuidas deklareerida investeerimistulu?

Investeerimistulude deklareerimiseks on kaks erinevat võimalust ja oleme nende erinevustest pikemalt kirjutanud oma kodulehel.

Investeerimiskonto andmete saatmiseks tuludeklaratsioonile tuleb kasutada internetipangas "Varad ja kohustused" menüüs vastavalt kasutatavale deklareerimise süsteemile kas "Investeerimiskonto aruannet" või „Maksuaruannet“. Need tuleks internetipangast tuludeklaratsioonile saata enne deklaratsiooni esitamist, et vajalikud andmed oleksid eeltäidetuna olemas. Kui saadad aruande internetipangast pärast seda, kui oled deklaratsiooni täitmist juba alustanud, siis palun järgi juhiseid:

  1. Sisene e-Maksuametisse ja liigu oma 2024. aasta tuludeklaratsiooni juurde.

  2. Vajuta deklaratsiooni kõrval olevale pliiatsi ikoonile → „Jätkan täitmist“ → „Parandan esitatud deklaratsiooni“ → „Jah“ → seejärel ava ühekaupa tabelid, kuhu soovid andmeid sisestada, ja vajuta nupule „MTA andmed“ → „Asendan andmed“ → „Kinnitan“.


Millele tähelepanu pöörata?

Kuigi tuludeklaratsioon on suures osas eeltäidetud, tasub kontrollida:

• Balti väärtpaberitega tehtud tehinguid investeerimiskonto kasutajatel.

• Kinnisvara müügitehingute andmeid. Kui oled müünud kinnisvara, jõuavad osaliselt andmed Maa-ametilt automaatselt. Kontrolli andmed üle, vajadusel lisa müüdud kinnisvara ja lisa ka kinnisvara soetusmaksumus ning selle parendamiseks tehtud dokumentaalselt tõestatavad kulud.

• Koolituste, annetuste ja III samba sissemaksete infot.

• Abikaasade puhul on soovitatav esitada deklaratsioon esmalt väiksema sissetulekuga või rohkemate maksusoodustustega abikaasal. NB! Alates 2024. aasta tuludeklaratsioonist saab abikaasale üle kanda ainult koolituskulude kasutamata jäänud osa.

• Ära unusta last! Lastele kehtivad samasugused tuludeklaratsiooni esitamise kohustused nagu täiskasvanutel. Kui oled teinud investeeringuid (nt väärtpaberitesse, krüptosse) lapsekontol, pead suure tõenäosusega esitama lapse eest tuludeklaratsiooni. Vaata lähemalt meie kodulehelt.

• Kui investeerid oma II samba varasid LHV pensioni investeerimiskontol (PIK-il), siis pea meeles, et PIK-ile laekunud väärtpaberitulu ei pea maksuametile deklareerima, kuna maksustamine toimub alles pensioniraha väljavõtmisel. Loe lähemalt meie kodulehelt.


Kui vajate intressitõendit tagasiulatuvalt või välismaale esitamiseks, tuleb pöörduda aadressil laenutugi@lhv.ee. Tõendi väljastamine võtab aega kuni 3 tööpäeva ja maksab 10 eurot.


Deklareerimist puudutavate küsimuste korral on abiks Maksu- ja Tolliamet:
• Telefon: +372 880 0811

• E-post: eraklient@emta.ee

Täpsem info tulude deklareerimise kohta on saadaval ka Maksu- ja Tolliameti kodulehel.

Vaata kõiki uudiseid