Soovitused
Miks peaks igaüks mõtlema
oma raha kasvatamisele?
- Kaitsta oma raha väärtuse kahanemise eest
- Kasvatada omale tulevikukindlust
- Täita oma unistusi
Leia sobiv toode
Kogumine
Kas tahad hoida oma raha turvaliselt ning kasvatada seda vaikselt, kuid kindlalt?
Kogumiskonto
Kogu raha kindla eesmärgi nimel või eraldiseisvalt oma igapäeva rahaasjadest
Kogumiskonto on eraldi konto, mis aitab sul edukamalt säästa. Raha saad koguda alates ühest sendist. Seisvalt rahalt teenid intressi lihtsalt selle eest, et kogud. Kogumisele saad hoogu juurde anda lülitades sisse mikrokogumise.
Ava Kogumiskonto
Tähtajaline hoius
Hoiusta oma vaba raha turvaliselt ja kindlaks perioodiks
Tähtajaline hoius on turvaline võimalus kasvatada oma vaba raha, mida sa lähikuudel ei vaja. Hoiuse saad avada alates summast 100 eurot ja kuni 24 kuuks. Nii saad muuta oma vaba raha raskemini kättesaadavaks ja kasvatada distsipliini.
Ava tähtajaline hoius
Kogumine ja investeerimine
Kas tahad koguda ja kasvatada oma raha pikaajaliselt ning usaldad igapäevased investeerimisotsused asjatundjatele?
Pensioni II sammas
Kogu ja kasvata raha pensioniks märkamatult ja pikaajaliselt ning usalda investeerimisotsused asjatundjatele
Pensioni II sammas on üks lihtsamaid viise, kuidas pikaajaliselt investeerida. Pensioni II samba raha ei kogu mitte ainult sina ise, vaid ka riik lisab oma osa. Sina otsustad, kas panustad oma brutopalgast 2%, 4% või 6%, igal juhul paneb riik sotsiaalmaksu arvelt 4% juurde. Investeeringud tehakse sinu valitud pensionifondis sinu eest.
Liitu LHV II sambaga
Pensioni III sammas
Kogu ja kasvata raha endale sobivas tempos, et tagada suurem kindlustunne tulevikus ning usalda investeerimisotsused asjatundjatele
Pensioni III sambas saad investeerida endale sobivas tempos ning nii ühekordsete summade kui ka igakuiste maksetega. Mis peamine: aasta jooksul investeeritud summalt tagastab riik sulle järgmisel aastal tulumaksu. III samba kaudu investeerides jätad investeerimise valikute langetamise ja riskide hajutamise asjatundjate hoolde.
Liitu LHV III sambaga
LHV investeerimisfondid
Paiguta oma vaba raha erinevatesse varaklassidesse ja professionaalselt hallatud investeeringutesse
Investeerimisfondid pakuvad mugavat ja lihtsat ligipääsu väärtpaberiturgudele. Meie poolt juhitud investeerimisfondidest on valida kaks erineva strateegiaga fondi: LHV Euro Võlakirjade Fond ja LHV Maailma Aktsiad Fond.
Osta fondiosakuid
Investeerimine
Kas tahad kasvatada oma raha ja oled valmis rohkem riskima? See loob pinnase suuremateks võitudeks, kuid võimalik, et mõnikord ka suuremateks kaotusteks.
Loe investeerimisest lähemalt
Kasvukonto
Alusta pikaajalist investeerimist väikeste summadega ilma liiga palju turge jälgimata
Kasvukonto on eraldi konto, millelt saad investeerida juba alates ühest eurost nii fondidesse kui ka aktsiatesse. Sina valid sobivad fondid ning tehingud tehakse Kasvukontole laekunud summa ulatuses igal nädalal automaatselt sinu eest. Oma investeeringutele võid märkamatult hoogu juurde anda mikroinvesteerimise abil.
Ava Kasvukonto
Väärtpaberikonto
Investeeri aktsiatesse, fondidesse ja võlakirjadesse, jälgi turge ja langeta valikud ise
Kui avad väärtpaberikonto, saad ligipääsu maailma suurimatele finantsturgudele ning osta aktsiaid, indeksifonde ja võlakirju maailma suurimatelt börsidelt Baltikumis, mujal Euroopas ja Ameerikas. Kõik valikud ja tehingud teed ise.
Ava väärtpaberikonto
PIK ehk pensioni investeerimiskonto
Kasvata ise oma pensioniraha
Pensioni investeerimiskonto (PIK) on alternatiiv II samba pensionifondidele. See tähendab, et sa jätkad pensioni kogumist, kasutades edasi II samba eeliseid, kuid otsused oma vara kohta teed ise. Lisaks on võimalus investeerida automaatselt: sina valid kuni 10 väärtpaberit, millesse investeeritakse automaatselt juhul, kui sinu PIK-ile on tekkinud vaba raha. Need tehingud teeme meie.
Ava PIK
Trader
Vii oma investeeringud järgmisele tasemele
Trader on kauplemisplatvorm, mis on loodud edasijõudnutele, kes on investeerimisega varem tegelenud ja selles juba keskmisest osavamad. Traderi abil saad näha reaalajas hinnainfot ning kaubelda aktsiate, optsioonide ja futuuridega.
Sõlmi Traderi leping
Kogu inspiratsiooni ja näpunäiteid
Pipa, 21-aastane tudeng ja kohvikuteenindaja
Unistus
Minna koos sõpradega aasta pärast Aasiasse
- Avada reisifondiks Kogumiskonto. Seadistada palgapäevaks igakuine püsimakse ja mikrokogumine, et märkamatult raha koguda. Kogumiskonto annab kogumisteekonna edenemisest visuaalse ülevaate ja aitab kursil hoida.
- Töötada kindlasti töölepingu alusel. Nii laekub igalt brutopalgalt pensioni II sambasse automaatne sissemakse, millele riik lisab oma panuse.
Rain, 29-aastane noor spetsialist
Unistus
Osta koos elukaaslasega esimene kodu
Soovitused
- Avada Kogumiskonto, kuhu saab hakata ühise eesmärgi nimel raha kandma ja jälgida kogumise edusamme. Sama tasub teha Raini elukaaslasel.
- Avada ka Kasvukonto, et alustada investeerimist väikeste summadega ja kasutada kogunenud raha kodulaenu sissemakseks. Kui kasutada Kasvukontol investeeritud raha kodulaenu sissemakseks ja sõlmida kodulaenu leping LHV-s, tagastame Kasvukonto varade müügi teenustasud.
Liis, 42-aastane kinnisvaramaakler ja pereema
Unistus
Osta uus jalgratas, rajada kasvuhoone ja tagada laste tulevikukindlus
Soovitused
- Avada Kogumiskonto, et panna jalgratta ja kasvuhoone jaoks raha kõrvale igapäevaarveldustest eraldi kontole. Regulaarsed automaatsed ülekanded aitavad eesmärgile lähemale jõuda. Lisaks laekub Kogumiskontol seisva raha eest 2% intressi.
- Lastele kogudes tasub mõelda tähtajalisele hoiusele, Kasvukontole või investeerida laste nimel III pensionisamba fondidesse. Need investeeringud aitavad järeltulijatel olla tulevikus majanduslikult kindlustatumad. Kui avada Kasvukonto lapsele, siis ei rakendu kuni tema 26-aastaseks saamiseni haldustasusid.
Taavi, 53-aastane loovjuht
Unistus
Tagada pensionieaks sissetulek, mis võimaldab minna eelpensionile ja kolida Lõuna-Euroopasse
Soovitused
- Suurendada II pensionisamba sissemakseid 4% -le või 6% -le, et investeerida raha märkamatult ja maksusoodustusega.
- Kaaluda ka III samba pensionifondi kui maksusoodustusega investeerimise vahendit, sest sinna tehtud sissemaksetelt (mis ei ületa 15% sinu brutosissetulekust või 6000 eurot aastas) makstakse järgmisel aastal tulumaks tagasi. Sissemakseid saab teha endale sobivas tempos. Otsuste langetamisel võib olla abiks LHV pensionikalkulaator.
Koosta endale
ideaalne portfell
Sinu ideaalses portfellis võivad olla kõik tooted korraga
- Kogumiskonto, kuhu kogud kindla eesmärgi nimel
- Tähtajaline hoius, kus kasvatad turvaliselt meelerahufondi
- II samba pensionifond, mis on sinu enda valitud ja mille investeerimisstrateegia vastab sinu soovidele
- Kasvukonto, kus alustad investeerimist kasvõi ühe euroga
- III samba pensionifond, kuhu panustad vastavalt võimalustele, kusjuures sissemaksetelt saad järgneval aastal tulumaksu tagasi (selle võid uuesti investeerida)
- Väärtpaberikonto, millelt investeerid ettevõtetesse või fondidesse, mille kasvu sa ise usud
Lihtsad, ent mõjuvad nipid
Suhe rahaga saab enamasti alguse juba lapsepõlves ning kuigi summad suurenevad aja jooksul, jäävad põhitõed samaks
Hea eesmärk on mõõdetav, kindla tähtajaga ja sulle oluline.
Kuluta seda, mis jääb säästmisest alles, mitte vastupidi. Pea meeles, et kõrvale pandud raha on investeering iseendasse, et täita oma suuremaid eesmärke ja unistusi, mis vajavad rahalist tõuget.
Kui sa pole veel päris kindel, millele su raha tegelikult kulub, siis võiksid pidada eelarvet. Pane oma tulud ja kulud kirja lihtsalt ja ülevaatlikult. Eelarvestamine aitab sul paremini mõista oma rahalisi harjumusi ja leida säästmisvõimalusi, näiteks kasutamata igakuiste tellimuste arvelt. Oleme loonud sulle abiks Exceli eelarvepõhja.
Otsi võimalusi teha põhitöö kõrvalt lisatööd. See võib olla vabakutseline või osaajaga töö või hobi, millega saad tulu teenida. See võimaldab koguda kiiremini sääste ja saavutada rutem ka oma finantseesmärgid.
Meelerahufond on vajalik selleks, et olla valmis ootamatuteks kuludeks, näiteks telefoniremondiks või suuremaks elektriarveks. Ideaalis peaks see fond katma sinu vähemalt kolme kuu elamiskulud. Selle eesmärgi saavutamiseks on hea tava kanda igal palgapäeval fondi vähemalt 10% palgast. Alustada võid väikeste, iganädalaste säästudega, milleks sobib hästi automaatne püsimakse säästmiskontole või, veel parem, meie Kogumiskontole.
Ära osta asju, mida sul pole vaja: nii kerge see ongi. Suuremad ostud mõtle alati ette ning võimaluse korral kasuta hindade võrdlemise portaale ja äppe. Miks? See aitab sul leida parimaid pakkumisi ja säästa raha nii igapäevaseid kui ka suuremaid oste tehes.
Investeeri kvaliteetsetesse ja pikaealistesse toodetesse, mis kestavad kauem ning ei vaja kiiret väljavahetamist. Pikas plaanis säästad nii raha, vähendades asendamisvajadust ja liigtarbimist.
Kindlustamine on justkui turvavõrk elu ettearvamatute keerdkäikude jaoks: see aitab hoida kokku raha, kui kõik ei lähe päris nii, nagu plaanisid. Olgu tegu ootamatu hambaarstivisiidiga või lemmikloomale vajaliku raviga, kindlustus annab sulle meelerahu, sest sa tead, et suuremad väljaminekud on kaetud. Jah, kindlustuse eest tuleb küll regulaarselt maksta, kuid need väikesed investeeringud võivad pika aja jooksul säästa sind suurtest ootamatutest kulutustest.
Enne laenu võtmist veendu, et oled teadlik kõigist laenuga kaasnevatest kuludest, sealhulgas intressist, lepingu sõlmimise tasust ja haldustasudest. Arvesta, et laenu kogukulu peab olema sulle jõukohane. Tähtis on uurida krediidi kulukuse määra. Just see näitaja annab sulle ülevaate laenu tegelikust aastakulust ja on olulisem näitaja kui lihtsalt intressimäär.
Kui laenu kuumakse hakkab üle jõu käima, kaalu laenuperioodi pikendamist. Nii saad kuumakset vähendada. Teine võimalus on võtta kuni kuueks kuuks maksepuhkus ja sel ajal tasuda ainult intressimakseid.
Oska tunda ära õngitsuskirju ja ära klõpsa kahtlastel linkidel. Pea meeles, et internetipanka sisse logimise jaoks ei küsi pank sinult kunagi PIN2-koodi, seega võib see olla märk hoopis kurjategijatest, kes üritavad su kontolt raha varastada. Tee oste ainult usaldusväärsetel veebilehtedel ja ära jaga oma pangakaardi andmeid kellelegi. Lisaks hoia oma konto päevalimiidid ja kuu makselimiidid võimalikult väiksed, et vähendada võimalikku kahju pettuste korral.
Kasulikud materjalid
Pane oma teadmised proovile
Kuidas saad oma kulutustest ja sissetulekutest parima ülevaate?
Kuidas saada hakkama ajal, mil hinnad tõusevad?
Kuidas koguda meelerahufondi?
Sulle helistatakse kodupangast kiireloomulise teatega, et keegi proovib teha sinu pangakontolt ülekandeid. Helistaja küsib, kas see oled sina, kes proovib neid teha. Eitava vastuse puhul pakub helistaja sulle abi tehingute peatamiseks. Ta palub, et ütleksid oma isiku tuvastamiseks kasutajanime ja tuvastaksid ennast PIN2-koodiga.
Kuidas käitud?
Millise toimingu jaoks ei kasutata Smart-ID ja mobiil-ID PIN2-koodi?
Oled LHV Panga klient ja saad pangalt järgmise sisuga SMS-i: „Teie LHV kontole tehti volitamata tehing. Selle taotluse saate heaks kiita või tagasi võtta aadressil lhvee-pank.com“. Kuna sa pole hiljuti ühtegi makset teinud, hakkad kahtlustama, et tegu on pettusega.
Kuidas toimid edasi?
Mis juhtub, kui otsustad katkestada sissemaksed II pensionisambasse ja võtta sinna kogutud raha välja enne pensioniiga?
Kui palju on võimalik maksimaalselt kaotada rahast, mis on investeeritud aktsiatesse?
Kes vastutab, kui su investeeringud lähevad kahjumisse?
Laenulepingus on märgitud, et intress on arvestusega krediidisumma jäägilt aastas.
Mida see tähendab?
Mida näitab krediidi kulukuse määr?
Mis on laenu refinantseerimine?
Näed, et ei suuda järgmistel kuudel oma järelmaksu osamakset enam tasuda.
Kuidas toimid?
Kui palju võiksid maksimaalselt moodustada järelmaksu, liisingu ja laenude kuumaksed palgast, et jääks piisavalt raha nii igapäevakulutusteks kui ka ootamatusteks?
Võitsid lotoga suure summa ja soovid maksta oma laenud tagasi enne tähtaega. Kas sa saad seda teha?
Finantsterminid selgeks
Liik väärtpabereid, mis näitavad selle omaniku õigust osale ettevõtte varast ja kasumist.
Dividend, mida makstakse aktsiates.
"Aktsiate arvu suurendamine, millega samal ajal vähendatakse aktsia nimiväärtust. Spliti põhjus on tavaliselt aktsia kõrge hind, mida tahetakse muuta väikeinvestoritele sobivamaks. Spliti jaoks on vaja ettevõtte nõukogu ja aktsionäride luba.
Näide. 100 eurot maksvale aktsiale tehakse 2 : 1 split. Ühe aktsia hind on peale splitti 50 eurot. Endistel aktsiaomanikel on peale splitti kaks korda rohkem aktsiaid, kuid igaüks nendest maksab poole endisest: 50 eurot. Võib toimuda ka tagurpidisplit (ingl reverse stock split), mille puhul aktsia hind suureneb. Sünonüümid: aktsiatükeldus, aktsiasplit, split."
Annuiteetgraafik on üks laenu tagasimakse graafiku liike. Annuiteetgraafikule on iseloomulik see, et laenu kuumakse on täpselt ühesuurune alates tagasimaksete algusest kuni nende lõpuni. Makstav intressiosa väheneb sel juhul iga maksega, samal ajal kui põhiosa suureneb. Intressiosa väheneb seetõttu, et intressi arvestatakse laenu põhiosa jäägilt ja põhiosa jääk väheneb iga järgmise maksega.
"Väärtpaber, mis järgib indeksit, toorainet või mõnda varaklassi samamoodi nagu indeksifond, kuid on börsil kaubeldav. Börsil kaubeldavaid fonde saab osta võimendusega ja müüa lühikeseks. Üks tuntuim ETF, mis järgib S&P 500 indeksi liikumist kaupleb sümboli SXR8 all.
Börsil kaubeldaval fondil on traditsioonilise avatud investeerimisfondi ees viis eelist:
- osakuid saab osta otse turult;
- hind liigub kogu päeva vältel, traditsioonilise fondi hind fikseeritakse kord päevas;
- saab osta-müüa igal ajal;
- saab müüa lühikeseks ja kasutada optsioone alusvarana;
- ostukulud on väiksemad.
Lühend: ETF"
Valitsemistasu komponent, mida fond (seega ka osakuomanik) maksab fondivalitsejale juhul, kui fondivalitseja on suutnud fondi vara investeerimisel teenida osakuomanikele teatud tulu.
Teenustasu, mis võetakse lepingu või võlakirja ennetähtaegse lõpetamise eest.
Pankadevahelise rahaturu üleeuroopaline intressimäär, mis muutub iga päev. Sisuliselt on Euribor soovituslik intressimäär, millega kommertspangad on nõus üksteisele raha laenama. Kuidas Euribor muutub (kas see kasvab või kahaneb), on raske ennustada. Euribor on näiteks laenu või liisingu intressimäära üks koostisosa, mis määratakse kindlaks laenulepingus kokkulepitud perioodiks.
Aktsiate esmane müük avalikkusele ettevõtte poolt. Esmase avaliku pakkumise võib ette võtta nii väikeettevõte, kes soovib saada laienemiseks lisakapitali, kui ka suurettevõte, kes soovib, et tema aktsiatega kaubeldaks börsil. Lühend: IPO.
Osa ettevõtte kasumist, mis makstakse liht- ja eelisaktsiate omanikele.
Kasum enne intresse, makse ja amortisatsiooni. Kirjeldab ettevõtte rahateenimise võimekust. Ka intressi-, maksu- ja amortisatsioonieelne kasum, amortisatsioonieelne ärikasum.
Keskkonnaalased, sotsiaalsed ja äriühingu üldjuhtimisega seotud kriteeriumid, mille alusel hinnatakse ettevõtte jätkusuutlikkust. Nende täitmise võtavad investorid sageli aluseks ettevõttesse investeeringute tegemisel.
Fikseeritud intressimäär on intressimäär, mida ei muudeta lepingu kehtivusaja jooksul.
Fikseeritud ehk võrdse põhiosaga graafik on üks laenu tagasimakse graafiku liike. Selle korral on laenu põhiosa makse igal kuul täpselt ühesuurune ja sellele lisandub intressiosa. Intressiosa väheneb iga maksega, sest intressi arvestatakse põhiosa jäägilt. Tänu intressi vähenemisele ja sellele, et põhiosa on kindlaks määratud, väheneb fikseeritud põhiosaga graafiku alusel tagasimakse iga kuuga.
Ettevõte, mille ärimudel seisneb tehnoloogiapõhiste finants- või pangandusteenuste pakkumises ja kes kasutab oma töös finantstehnoloogilisi meetodeid. Selline ettevõte soovib asendada traditsioonilised finantsmeetodid ning parandada ja automatiseerida finantsteenuste osutamist. Ka: finantstehnoloogia ettevõte.
Fondivalitseja on äriühing, kelle peamine tegevus on ühe või mitme fondi valitsemine. Pensionifondi valitsejal on tegevusluba kohustusliku või vabatahtliku pensionifondi valitsemiseks.
Haldustasu on tasu, mida laenuvõtja maksab laenulepingu haldamisega seotud toimingute eest.
Hüpoteek on kinnisasja pant. Näiteks eluasemelaenu väljastamisel vormistatakse notari juures hüpoteek panga kasuks. See tähendab, et ühelt poolt annab hüpoteek võimaluse saada laenu ja teiselt poolt on see tagatis laenuandjale. Hüpoteek annab laenuandjale õiguse hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvel.
Investeerimisfond, mis investeerib indeksite koostisosadesse sihiga saavutada fondi tootlus sarnaselt valitud indeksiga. Kuna portfelliga seotud otsused tehakse automaatselt ja tehinguid toimub harva, on indeksifondi kulutused väiksemad kui aktiivselt juhitud fondil.
Raha väärtuse vähenemine ajas. Inflatsioon tõstab kaupade ja teenuste hindu. Hüperinflatsioon on olukord, kus inflatsioon on väljunud kontrolli alt, olles üle 50% kuus.
Intress on tasu, mida laenusaaja maksab laenusumma kasutamise eest. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv.
Intress laenujäägilt arvestatakse laenusumma jäägilt. Seetõttu igakuised intressimaksed vähenevad, sest laenujääk väheneb.
Intress laenusummalt arvestatakse kogu laenusummalt. Intressimakse on kogu laenuperioodi vältel sama.
Investeerimisettevõte, mis kogub aktsionäridelt raha ning investeerib seda erinevatesse väärpaberitesse (nt aktsiad ja võlakirjad). Avatud fond emiteerib uue ostja puhul alati uued osakud ja osakuomaniku nõudmisel ostab kuu jooksul osakuid tagasi. Kinnine fond oma osakuid nõudmisel tagasi ei võta.
Turuolukord, kus valitseb üleüldine pessimism ja aktsiad on langustrendis. Levinud avamuse kohaselt on tegemist karuturuga siis, kui aktsiaindeksi väärtus on kukkunud vähemalt 20%.
III sammas on täiendav kogumispension, kust saab tagasi 22% tulumaksu eelmise kalendriaasta jooksul tehtud sissemaksetelt, mis ei ületa 15% brutosissetulekust või 6000 eurot.
Krediidi kulukuse määr näitab laenust tulenevat protsentuaalset tegelikku aastakulu laenuvõtja jaoks. Määra arvutamiseks võetakse arvesse kõik teadaolevad kulud, mis laenuvõtjal tuleb tasuda: intress, lepingutasu, laenuhooldustasu ja muud tasud. Näiteks autoliisingu puhul võetakse arvesse ka kohustusliku kaskokindlustuse ja kodulaenu puhul kodukindlustuse kulu. Krediidi kulukuse määra kaudu saab võrrelda laenupakkumisi ühtsetel alustel ja see on tunduvalt täpsem tulemus, kui annab intressi alusel võrdlemine.
Krediidikulu kogusumma on kõigi maksete kogusumma, mis laenusaaja teeb krediidisumma tagasimaksmiseks ja selleks, et tasuda krediidisumma kasutamisest tulenevad kulud. Krediidikulu kogusumma koosneb krediidisummast, intressist, lepingutasust, kuutasust ja muudest tasudest.
Käendus on käendaja antud tagatis. Käendaja võtab käendusega endale kohustuse vastutada käendatava isiku võetud kohustuse eest. Kui laenuvõtja jääb näiteks pangale võlgu, siis on tekkinud võla kohustatud tasuma käendaja. Käenduse ulatus lepitakse kokku käenduslepingus.
Digitaalne või virtuaalne valuuta, mida iseloomustab detsentraliseeritus ja krüptograafia abil tagatud turvalisus.
Laenukindlustus tagab, et võimalike ootamatuste korral ei jää kindlustusvõtja laenu tasumisega hätta.
Lepingutasu on teenustasu, mille laenusaaja maksab iga kord lepingu ettevalmistamise, sõlmimise ja/või muutmise eest.
Liitintress on laenu või hoiuse intress, mis arvutatakse nii esialgse põhisumma kui ka eelmiste perioodide kogunenud intresside põhjal. Liitintress tekib siis, kui intressimaksed investeeritakse, mitte ei maksta välja.
Maksegraafik on lepingust tulenevate osamaksete tasumise graafik.
Maksejõuetus on olukord, kus võlgnik ei ole võimeline tasuma laenu põhiosa või intressimakseid. Laenaja muutub maksejõuetuks siis, kui ta ei ole võimeline või ei soovi täita endale võetud võlakohustust.
Vähem kui üks osa (murdosa) aktsiast.
Muutuv intressimäär on intressimäär, mis kujuneb intressi baasmäära ja intressi marginaali alusel ning võib lepingu kehtivusaja jooksul muutuda.
Nimiväärtus on väärtpaberi väljaandmisel määratud ühe väärtpaberi väärtus.
ROE=puhaskasum/omakapital. Näitab investeeringute tasuvust ja võimaldab otsustada ettevõtte efektiivsuse üle. Mida suurem on omakapitali tootlus, seda tõhusamad on olnud investeeringud ettevõttesse. Lühend: ROE.
Order on kliendi nõue maaklerile osta (ostuorder) või müüa (müügiorder) määratud kogus väärtpabereid kas orderil märgitud hinnaga või turuhinnaga.
Osamakse on perioodiline (kui erikokkulepet ei ole, siis igakuine) makse, mida laenusaaja tasub laenuandjale krediidisumma kasutamise eest. Osamakse koosneb vastava perioodi krediidisumma tagasimaksest, intressist, kuutasust ja muudest kokkulepitud tasudest.
Pangapäev on kalendripäev, mis ei ole laupäev, pühapäev, rahvus- ega riigipüha.
Pension on regulaarne rahaline väljamakse vanaduse, töövõimetuse ja toitja kaotuse korral.
Aktsiate, võlakirjade ja investeerimisfondide pakkumiseks esitatav ametlik dokument, mis aitab investoritel teha teadlikumaid investeerimisotsuseid, sest kirjeldab pakkumise sisu üksikasjalikult.
Puhasväärtus on fondi vara õiglane väärtus, millest on maha arvatud fondi kohustused.
Põhisumma on rahasumma, mis algul laenatakse, sisse makstakse või mida rahastatakse.
Põhiteave on fondi avalikuks pakkumiseks koostatav lühidokument, milles on fondiga seotud peamine teave.
Finantsturgude osa, kus kaubeldakse lühiajaliste (kuni üks aasta) ja likviidsete võlainstrumentidega. Rahaturu peamised instrumendid on deposiidid, pangagarantiid, lühiajalised riigivõlakirjad, repod ja munitsipaalvõlakirjad. Turuosalised kasutavad terminit „rahaturg“ lühiajalise võlaturu kohta.
Refinantseerimislaenuga saab olemasoleva laenu vahetada sobivamate tingimustega laenu vastu või liita mitu laenu üheks. Samuti aitab refinantseerimine ennetada võlgujäämist ja maksta vana laenu tagasi õigel ajal.
Riskikapital on kapital, mis investeeritakse märkimisväärse riskiga tehingutesse ning alustavatesse või varases arengujärgus olevatesse ettevõtetesse, mille eduvõimalused on ebakindlad.
Riskijuhtimisstrateegia, mille alusel kasutatakse ebasoodsate hinnaliikumiste mõju vältimiseks vastutehinguid. Näiteks on võimalik aktsia hinnalanguse mõju maandamiseks osta müügioptsioon.
Aktsia, mille hind on alla 5 dollari. Sendiaktsiatega seotud ohud: Nende kohta pole tavaliselt piisavalt infot, kuna analüütikud ei jälgi selliseid aktsiaid.; need on kergesti manipuleeritavad ja ülespuhutavad, aktsia on osake ettevõttest, seega ostad tõenäoliselt väärtusetut ettevõtet.
Sissemakse on laenuvõtja omaosalus laenulepinguga rahastatava toote või teenuse ostuks.
Turuväärtust mõõtev indeks, mis järgib USA 500 suurima turuväärtusega ettevõtte lihtaktsia hinnaliikumist.
Tagatis on laenulepingu tagamiseks sõlmitud kokkulepe tagatisvara hõlmamise kohta ehk tagatisleping.
Börsi liige, kes on nõustunud pidevalt kuvama ostu- ja müüginoteeringuid mõnele aktsiale, parandades sellega aktsia likviidsust.
II sammas on maksusoodustusega kogumispension, mille puhul lisab riik koguja panustatud 2%-le sotsiaalmaksu arvelt veel 4%. Kogujale teeb see kokku 6%.
Vara on igasugune valdus, millel võib olla vahetamise korral väärtus.
Viivis on põhiosavõlalt ning muudelt lepingus kokkulepitud ja tähtajaks tasumata tasudelt (välja arvatud intress ja viivis) arvestatav leppetrahv (viivitusintress).
Väärtpaberi hinna kõikumine lühikese aja jooksul. Mida rohkem aktsia hind lühikese aja jooksul kõigub, seda suurem on volatiilsus. Tavaliselt mõõdetakse aktsia volatiilsust beetakordaja abil. Portfelli volatiilsust saab alandada hajutamisega.
Võlakiri on väärtpaber, mis sisaldab laenuvõtja kohustust maksta laen kokkulepitud tähtajal laenuandjale tagasi ja tasuda intressi.
Võlakirjade allutatus tähendab, et emitendi likvideerimise või pankroti korral rahuldatakse nendest võlakirjadest tulenevad nõuded alles pärast kõigi allutamata nõuete (nt saadud hoiused, võetud laenud, kohustused töötajate ja tarnijate ees) täielikku rahuldamist. Nõuete rahuldamise järjekorras jäävad allutatud võlakirjade omanikest tahapoole ainult aktsionärid. Muu hulgas tuleb allutatud võlakirjade puhul arvestada kohustuste ja nõudeõiguste teisendamise riskiga (ingl bail-in risk), mis võib realiseeruda siis, kui maksejõuetuse ja muude raskuste esinemisel rakendatakse krediidiasutusest emitendi suhtes kriisimenetluse kava.
Investeerimisel kasutatakse laenatud raha, et suurendada võimalikku tootlust. Näiteks 1 : 4 võimenduse korral on omavahendite osakaal 25% ja ülejäänud investeeringuks vajaminevast summast laenatakse. Kui maakler pakub võimendust 1 : 4 ja investoril on investeerimiseks 1000 eurot, siis ta saab maksimaalset võimendust kasutades osta väärtpabereid 4000 euro väärtuses. Võimendust kasutades riskib investor rohkem.
Väärtpaber on kokkulepe investori ja emitendi (juriidiline isik, kes arendab välja väärtpaberid, registreerib ja müüb neid oma tegevuse rahastamiseks) vahel. Levinuimad väärtpaberid on aktsia, võlakiri ja fondiosak.
Isiklike projektide rahastamine, mida ei ole võimalik või otstarbekas koheselt omavahenditest kinni maksta või mida ei ole võimalik edasi lükata. Levinumad väikefinantseerimistooted on väikelaen ja järelmaks.
Õigus või eelisõigus lubab olemasolevatel aktsionäridel eelisjärjekorras näiteks osta uue emissiooni ajal aktsiaid. Selline eelisõigus kehtib tavaliselt kaks kuni neli nädalat ning selle pakkumise hind võib olla nende jaoks madalam kui muude ostjate jaoks. Õigused võivad olla ka kaubeldavad, selline õiguste liik on näiteks aktsiad.
Varajases faasis ettevõtetesse (idufirmadesse) investeeriv varakas inimene. Ka: ingelinvestor.