Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

LHV Pensionifond Aktiivne III

Aktiivne juhtimine
-
-10%
10%
10 aasta netotootlus
-
-10%
10%
5 aasta netotootlus
-
-10%
10%
3 aasta netotootlus
-
-10%
10%
2 aasta netotootlus

Sobib kui

  • oled keskmise riskitaluvusega,
  • oled investeerimisriskidest teadlik pensionikoguja, kes soovib teha pikaajalisi investeeringuid täiendavasse kogumispensionisse eesmärgiga kasutada kogutud raha maksuefektiivselt pensioniea saabudes.

Fondi sissemakse rekvisiidid

Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fond eelistab vara investeerimisel välismaiseid turge, likviidsemaid ja reguleeritud turul kaubeldavaid instrumente. Fondi vara võib kogu ulatuses investeerida aktsiatesse, aktsiafondidesse ja muudesse aktsiatega sarnastesse instrumentidesse. Fondi vara võib lisaks eelnimetatule investeerida ka võlakirjadesse, rahaturuinstrumentidesse, hoiustesse, teiste investeerimisfondide osakutesse või aktsiatesse, kinnisasjadesse, tuletisinstrumentidesse, väärtpaberitesse, mille alusvaraks on väärismetall või toore või mille hind sõltub väärismetallist või toormest, ja muusse varasse. Fondi arvel võib ka võtta ja anda laenu. Fondi arvel võib Fondivalitseja võtta laenu kuni 25% fondi vara väärtusest, mis mh võimaldab fondi vara aktsiariskiga instrumentidesse investeerida ka üle 100% fondi vara väärtusest, kuni 125% fondi vara väärtusest.

...

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.12.2024 seisuga

Suurimad investeeringud
ZKB Gold ETF4,49%
Eesti Energia perpetual NC5.253,94%
iShares Gold Producers UCITS ETF3,18%
France Treasury Bill 25/05/20253,16%
German Treasury Bill 19/03/20253,16%
First Trust RBA American Industrial Renaissancetm3,10%
EfTEN Real Estate Fund2,81%
Fortum2,71%
BNP Paribas 2.5% 31/03/20322,52%
East Capital Baltic Property Fund III1,95%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Eesti Energia perpetual NC5.253,94%
East Capital Baltic Property Fund III1,95%
BIGBANK 7.5% 16/05/20321,92%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.12.2024 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.12.2024)31 494 819 €
FondivalitsejaLHV Varahaldus
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Depootasu määr: 0.0439%

Valitsemistasu: 0,89%

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,19%

Jooksvad tasud on esitatud viimase kalendriaasta, s.o 2023. a, kulude põhjal. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Detsember 2024: Aktsiaturgudel toimus rahunemine

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Pärast novembrikuist nn Trumpi-rallit oli detsembris turgudel väike tagasiminek, kui S&P 500 indeks lõpetas kuu dollarites mõõdetuna –2,5% juures. Euroopa Euro Stoxx 50 indeks tõusis seevastu kuuga eurodes mõõdetuna 1,9% ja arenevate turgude indeks püsis peaaegu muutumatuna, jõudes dollaris mõõdetuna tulemuseni –0,3%. Arenevatel turgudel oli detsembris suurim kaotaja Brasiilia, mille langust tasakaalustas Hiina, kallinedes dollarites 2,6%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks kogus detsembrikuuga väärtust juurde 1,6%.

Detsembris lisasime fondi portfelli uutest nimedest järgmised: ASML, Applied Industrial Technologies, Builders FirstSource, Old Dominion Freight Line ja Novo Nordisk. Olemasolevatest investeeringutest ostsime juurde United Rentalsit ja Valarist.

Kuu jooksul panustasid tootlusse kõige rohkem Euroopa pankade indeks, mis tõusis ligikaudu 5,4%, Stora Enso (+6,8%), Metso Corporation (+7,85%) ja üks meie energiapositsioon, Antero Resources (+7,2%). Kõige negatiivsemalt mõjutasid tootlust Ameerika Ühendriikide tööstusettevõtete indeks, mis langes ligikaudu 10%, meie kullaga seotud positsioonid, mis odavnesid 6–12%, energiametallide positsioonid, mis odavnesid 9–14%, ning Novo Nordisk, mis kaotas väärtust ligikaudu 19%.

Oleme aasta jooksul oma portfelli vaikselt hajutanud. Oleme lisanud tsükliliste toormefirmade kõrvale fondi ka kapitali suure tootlikkusega ettevõtteid, kes on oma niššides turuliidrid nii Põhjamaades kui ka Ameerika Ühendriikides.

2024. aasta lõpus olid erakapitalifondid üsna aktiivsed. KJK fondid müüsid üle maailma tuntud Mehhiko pagaritoodete suurtegijale Grupo Bimbole maha ühe oma ulatuslikuima investeeringu, Balkani riikides tegutseva pagariäri Don Don. Ettevõte alustas tegevust aastal 1994 Sloveenias ning on jõudsalt edasi laienenud nii Horvaatiasse, Serbiasse, Bulgaariasse kui ka teistesse Euroopa riikidesse. Tehingu tulemusena sai Grupo Bimbo ligi turgudele, kus ta ei ole varem tegutsenud.

Fondi võlakirjaportfelli uudistest on oluline, et Citadele pank teatas detsembris börsile kavatsusest lunastada jaanuaris oma 2017. aastal väljastatud allutatud võlakiri. See teade tõmbas sobivalt joone alla aastale, mil fond müüs ära mitu võlakirjainvesteeringut nii Eestis kui ka Euroopa turul.

November 2024: Kasvatasime otseinvesteeringute portfelli mahtu

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Donald Trumpi võidu järel tegid USA indeksid tugeva tõusu ning S&P 500 lõpetas novembri dollarites mõõdetuna 5,7% juures. Euroopa Euro Stoxx 50 odavnes eurodes mõõdetuna kuu jooksul 0,4%. Arenevate turgude indeks langes dollarites mõõdetuna kuuga 3,7% ja seda suuresti Hiina tõttu, mis kaotas väärtust koguni 4,4%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks odavnes kuuga 3%.

Kuu jooksul kasvatasime nii olemasolevaid positsioone kui ka lisasime portfelli uusi. Senistest investeeringutest suurendasime Epiroci, Atlas Copco, Glencore’i, kullakaevurite ETF-i ja Ameerika Ühendriikide tööstusettevõtete ETF-i osakaalu. Uutena ostsime Ladina-Ameerika ettevõtte Mercado Libre’i, Emcor Groupi, Investor AB, energiaettevõtte EQT Corpi ja USA taristuarenduse ETF-i positsioone.

Novembris andsid tootlusesse suurima osa meie energiaga seotud investeeringud, mis kallinesid vahemikus 5–27%, ning Ameerika Ühendriikide tööstusettevõtete ETF, mis tegi XL-is tootluseks ligikaudu 11% ja Aktiivne III-s 12,75%. Kõige rohkem kaotas väärtust üks meie kullapositsioon, langedes ligikaudu 9%, aga ka Euroopa pankade indeks (u –3,2%) ja energiametallide investeering (u –6,3%).

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris tänu kaitsele, mida see sektor pakub keerulises geopoliitilises keskkonnas, ning samuti Põhjamaade ettevõtetes tänu nende kvaliteedile ja konkurentsivõimele. Viimaste kuude jooksul oleme suurendanud oma avatust Ameerika Ühendriikide aktsiatele ja soovime seda suunda tulevikus jätkata.

Novembris teatas EfTEN Real Estate Fund 5, et omandab koos kuue Eesti ettevõtjaga Kristiine keskuse Tallinnas väärtusega 123,5 miljonit eurot, mis on ühtlasi fondi viimane investeering. Keskuse pindala on 61 600 m2 ning seal on 120 üürnikku, neist suurimad Prisma ja Apollo. Hoone ostu rahastatakse nii omakapitali kui ka SEB ja Swedbanki sündikaatlaenuga.

Möödunud kuul kasvatasime taas otseinvesteeringute portfelli mahtu, kui sõlmisime laenulepingu peamiselt Leedu ja Poola turule keskendunud kinnisvaraettevõttega Eastnine. Laenulepingu pikkus on kolm aastat ja pensionifondi teenitav intress 8,5% aastas. Eastnine kaasas samal ajal ka uut omakapitali ja tagatud laenuraha pankadest ning jätkas oma kasvuplaanide elluviimist Poola ärikinnisvara turul. Varem Eestiski investeeringuid omanud ettevõte on võtnud sihi eelkõige Poola turule ja pärast nüüdset suurtehingut moodustabki sealne vara enamuse kompanii portfellist.

Oktoober 2024: aktsiaportfellis tõi tulemuse kuld

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

USA S&P 500 indeks lõpetas oktoobrikuu dollarites mõõdetuna –1% ja Euroopa Euro Stoxx 50 indeks eurodes mõõdetuna –3,3% juures. Arenevate turgude indeks langes kuuga dollarites 4,4%, millest peamine odavnemine tuli Hiinast, kus indeks langes dollarites 6%. Hiinat septembris tabanud suur optimismilaine on natuke raugenud. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks tõusis kuuga 3,5%.

Sel kuul ostsime fondidesse Soome energeetikaettevõtet Fortum, vähendasime kullapositsiooni ning müüsime L-ist ja Aktiivne III-st ära Soome jaemüügiettevõtte Kesko. Aktsiaportfellis tõid kõige parema tulemuse kullaga seotud positsioonid, mis kallinesid 4,5–7,5%, ja Euroopa pankade indeksifond, mis tõusis kuuga 3,5%. Kõige kehvema tootlusega olid energiametallide investeeringud, mis kaotasid kuuga väärtust 7–9%, ning Hiina positsioon Alibaba, mis langes ligikaudu 12%.

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris tänu kaitsele, mida see pakub keerulises geopoliitilises keskkonnas, ning samuti Skandinaavia ettevõtetes, tänu nende kvaliteedile ja konkurentsivõimele. Oleme viimaste kuude jooksul suurendanud ka avatust Ameerika Ühendriikide aktsiatele ja soovime seda suunda tulevikus jätkata.

Oktoober oli EfTEN Real Estate Fundi jaoks üsna aktiivne kuu, sest omandati logistikakeskus ning sõlmiti tootmis- ja laohoone ostmise leping. Tallinnas asuva logistikakeskuse ankurüürnik on ELP Logistics OÜ, kes jääb kinnistute üürnikuks vähemalt kümneks aastaks. Ehitusjärgus olevat tootmis- ja laohoonet Harku vallas arendatakse ICONFIT-ile, kes on Baltimaade juhtiv spordi-, dieedi- ja tervisliku toidu tootja. Ettevõte on samuti sõlminud fondiga üürilepingu, mille kestus on kümme aastat.

Võlakirjaportfelli märkimisväärseim muutus oli Volkswageni väärtpaberite positsiooni likvideerimine. See tavavõlakirjadest veidi keerulisem instrument oli meie fondis peaaegu poolteist aastat ja pakkus tootlust, mis on võrreldav pigem aktsiaturgude pikaajalise keskmisega. Uute investeeringute nimel vaatame seevastu praegu taas pigem väljapoole maailma börse ja tõenäoliselt on järgmine lisanduv positsioon otseinvesteering.

September 2024: Suurimad indeksid lõpetasid kuu plusspoolel

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Septembrikuu algus oli päris volatiilne nagu augusti algus, kuid suurimad indeksid lõpetasid kuu ikkagi plusspoolel. Ameerika Ühendriikide S&P 500 indeks kallines kuuga dollarites mõõdetuna 2% ja Euroopa Euro Stoxx 50 indeks eurodes mõõdetuna 0,9%. Arenevate turgude indeks tõusis septembri jooksul dollarites suisa 6,4% ja seda peamiselt tänu Hiinale, mille indeks kogus dollarites mõõdetuna väärtust 23,5%. Hiina puhul rõõmustasid turge kaua oodatud valitsuse suured kulutused, et majandust elavdada. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks oli kuu jooksul üsna muutumatu ja tootluseks kujunes –0,8%.

Septembrikuus müüsime aktsiaportfellist ära viis investeeringut: Siemens Healthineersi, Roche Holdingu, GN Store Nordi, Huhtamäki ja Valmeti. Poole võrra vähendasime Agnico Eagle Minesi positsiooni, ent suurendasime oma energiapositsiooni, ostes juurde Noble Corpi ja Valarist.

Kuu jooksul tõid parima tulemuse meie energiametalli positsioonid, füüsiline kuld ja Alibaba, sest turuosaliste meeleolu oli positiivsem tänu teatele, et Hiina valitsus hakkab majandust rohkem toetama. Kõige rohkem tõmbasid fondi tulemusi septembris allapoole energiavaldkonna investeeringud ja kullakaevandaja Barrick Gold Corp.

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris tänu kaitsele, mida sektor pakub investorile keerulises geopoliitilises keskkonnas, samuti Põhjamaade ettevõtetes tänu nende tagatavale kvaliteedile ja heale konkurentsivõimele. Fondi võlakirjaportfellis oli september edukas kuu meie suurele investeeringule Eesti Energia väärtpaberitesse. Lisaks 7,875% aastatempoga kogunevale intressidele on võlakirjade hind kerkinud alates nende soetamisest tänavu juulis ligikaudu 5%.

Teeme jätkuvalt võlakirjainvesteeringuid ainult siis, kui nende riski ja tootluse väljavaated on võrreldavad aktsiainvesteeringute omadega või neist paremad.

Kas maksimaalne risk on ikka optimaalne strateegia?
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Oktoober oli väärtpaberiturgudel suhteliselt rahulik kuu. Euroopa Keskpank alandas 17. oktoobril lühiajalisi intressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra. Kuna keskpanga otsus oli ootuspärane ning aktsiaturud olid selle juba sisuliselt hindadesse sisse arvestanud, siis turuosalised ei reageerinud sellele kuigi palju.

LHV Pensionifond Aktiivne III

Saaja
AS Pensionikeskus

Konto
EE547700771002908125 - LHV Pank AS
EE961700017004379157 - Luminor Bank AS
EE141010220263146225 - SEB Pank AS
EE362200221067235244 - Swedbank AS

Selgitus
30101119828, EE3600010294, IK:Sinu isikukood

Summa
Investeeritav summa eurodes.

Väljamaksed

Pensionileping

III samba väljamakseid ei maksusta riik juhul, kui oled sõlminud kindlustusseltsiga lepingu selle kohta, et sulle makstakse regulaarselt pensioni kuni su elu lõpuni.

Vaata lisa Pensionikeskus.ee

Osakute tagasimüük

Pärast 55-aastaseks saamist (kui hakkasid III samba sissemakseid tegema enne 2021. a), kuid mitte enne viie aasta möödumist esmasest investeeringust on väljamaksete tulumaks 10%. Kui oled liitunud III sambaga enne 2021.aastat ja soovid võtta kogutu välja enne 55-aastaseks saamist on väljamakse tulumaks 22%. III sambaga alates 2021.aastast liitunud saavad III sambast raha soodsama tulumaksumääraga (10%) välja võtta siis, kui pensionieani jääb vähem kui 5 aastat.

III sambasse kogutu on samuti pärandatav

Pärija saab otsustada, mida päritava varaga teha, st kas kanda see oma pensionikontole või võtta rahas välja.
Rahas väljamaksetelt tuleb maksta 22% tulumaksu.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Luban kõik küpsised", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon