LHV blogi
Rahatarkus/Investor

Kuidas jõuda rahalise kindlustundeni?

2. veebruar 2021LHV

Erakordne aasta 2020 on ära saadetud ning käes aeg uuteks algusteks. Näib, et säästmine, investeerimine ja oma rahaasjade eest hoolitsemine on aktuaalsem kui kunagi varem. Miks see nii on ja millest võiks rahaasjade planeerimisel alustada?

Aastaks 2021 on huvi investeerimise ja rahaasjade vastu saavutanud enneolematud mõõtmed. Hoogu on lisanud nii rekordtõuse- kui langusi läbi teinud turud, pensionireform, soodsad investeerimistingimused kui ka üldine kasvav huvi ja sellest tulenev suurenenud tähelepanu rahateemade vastu.

Aasta tagasi ootamatult saabunud viirus lõi maailma uppi ja mõjus kui äratuskell, pannes inimesed senisest hoolsamini ka oma rahaasju üle vaatama. Panime kirja mõned näpunäited, kuidas oma raha kasvatamise teekonda alustada ja millele tähelepanu pöörata.

1) SEA ENDALE EESMÄRGID JA PANE KIRJA UNISTUSED

Kuulus investor ja maailma üks rikkamaid inimesi Warren Buffett on öelnud, et risk tuleb sellest, kui sa ei tea, millega sa tegeled. Nii on see elus tervikuna ja nii on see ka rahaasjade puhul. Alusta sellest, et sead endale eesmärgid ning tead, kuidas nendeni jõuda.

Kui soovid saavutada teatud rahalise eesmärgi, siis kirjuta see üles. Ainuüksi eesmärgi üleskirjutamine suurendab selle saavutamise tõenäosust 30% võrra. Oluline ei ole mitte see, kui palju eesmärke sul uueks aastaks on, vaid see, et eesmärgid oleksid konkreetsed, mõõdetavad, saavutatavad, sulle olulised ja selge tähtajaga.

Näiteks:

  • Kogun omale säästupuhvri 360 eurot ootamatute kulutuste katmiseks järgmise 12 kuuga, pannes iga kuu kõrvale 30 eurot. Nii olen valmis väljaminekuteks, millega ma eelnevalt arvestanud ei ole: nt telefoniparandus, veeavarii kodus vms.

  • Avardan oma silmaringi ja kogun teadmisi, kuidas oma rahalist kindlustunnet suurendada. Kuulan vähemalt ühe hariva podcast’i nädalas ning loen aasta jooksul läbi vähemalt 10 raamatut.

  • Liigun iga päev vähemalt 7000 sammu – käin jooksmas või pikemal jalutuskäigul, lähen sõpradega palli mängima või teen kodus oma keharaskusega harjutusi.

2) TEKITA OMALE SÄÄSTMISHARJUMUS

Säästmisharjumus on midagi, mis aitab väikeste sammudega finantsvabaduse suunas liikuda. Kogu endale esmalt juba eelpool nimetatud säästupuhver ootamatuste jaoks ning seejärel saad juba eesmärgipärase säästmise nimel tööd teha.

Nimeta oma pangakontod eesmärkide järgi ümber ja vajadusel loo internetipangas lihtsasti ja tasuta omale olemasoleva konto kõrvale lisakontod. Vali internetipangas „Info ja seaded“ alt „Kontod ja limiidid“ → „Kontod“ → „Lisa konto“ → Seejärel pane kontole nimi nt „Unistuste täitmiseks“ või „Ootamatud kulutused“ → Kinnita ja allkirjasta. Kontosid võid luua mitu ja nime panna täpselt sellise, nagu endale õige tundub.

Selleks, et raha ikka igakuiselt ka säästukonto(de)le jõuaks, seadista püsikorraldus ja maksa alati peale palgapäeva esmalt oma säästukontodele. Muidu võib juhtuda, et kuu lõpp on käes ja säästukontodele pole midagi jõudnud.

3) TEE SELGEKS, KUHU SUL RAHA KULUB

Kõige tüütum osa isiklike rahaasjade kordaseadmisel on eelarve koostamine. Tõttöelda saaks ka ilma igakuise täpse eelarvestamiseta, aga kui sul puudub selge arusaam, kui palju raha sul millelegi kulub ja millised finantsharjumused sind praegu kontrollivad, on ka oma eesmärke tunduvalt raskem saavutada. Tihti avastame, et pisikesed ja pealtnäha mõttetud kulud võtavad kuu lõpuks päris suure osa väljaminekutest ning need oleks tegelikult kergesti ärahoitavad.

  • Planeeri oma kulusid, kandes kuu alguses raha enda poolt nimetatud kontodele vastavalt nende eesmärgile. Nt „Kodu“ kontole kanna raha, mis kulub koduga seotud kulutustele nagu kommunaalarvete, telepaketi, interneti jm tasumiseks ning „Toiduraha“ kontole kanna kindel summa, mis kulub kuus toidukaupade peale.

  • Pane oma pangakaardile päeva- ja kuulimiit. Nii hoiad kulud lihtsasti kontrolli all ning võid kuu lõpus ülejäänud raha säästa või kasvama panna.

  • Leia omale eelarve pidamiseks sulle sobiv abivahend – paned kulu kirja Excelisse, kasuta mõnda nutikat äppi või kirjuta kas või vanamoeliselt vihikusse, kui sulle see kõige paremini sobib.

4) PANE OMA RAHA KASVAMA

Sageli arvatakse ekslikult, et investeerimisega alustamiseks on vaja suurt summat ja palju aega. Tegelikult piisab juba ühest eurost ning oluline on alustada võimalikult vara ja teha seda järjepidevalt. Ka väikeste sammudega alustades võid jõuda finantsvabaduseni – tähtis on lihtsalt alustada võimalikult vara.

  • Suurepärane vahend investeerimisega alustamiseks on LHV Kasvukonto, mis teeb kõik tehingud sinu eest ja millega saad alustada juba 1 euroga. Ava omale Kasvukonto ning määra omale jõukohane summa, mille kannad iga kuu Kasvukontole. Mugav on ka selleks kasutada püsikorraldust.

  • Lülita sisse mikroinvesteerimine. Nii investeerid märkamatult iga kaardimaksega väikese summa, pea meeles – väikestest summad kasvavadki ajaga suureks.

  • Kui tunned, et investeerimine köidab sind ja tahaksid tulevikus lisaks Kasvukontole ka teisi variante kaaluda, otsi kasulikku infot ja hari ennast neil teemadel. Näiteks osaleda LHV tasuta investeerimisseminaridel, kus jagatakse infot nii alustavatele kui ka juba edasijõudnud investoritele.