
Paljud meist koguvad raha, mõned investeerivad. Aga kas me oleme mõelnud, kuidas need võimalused omavahel nii kombineerida, et need toetaksid meie elu eesmärke, olgu see oma kodu soetamine, meeldiv pensionipõlv või lihtsalt meelerahu?
Tuleviku kindlustamine ei tähenda ainult säästmist ega ainult investeerimist. See on pigem nagu aia eest hoolitsemine, kus iga tööriist täidab erinevat ülesannet ning edu sõltub ajastusest, järjepidevusest ja teadlikest valikutest.
Raha kasvatamise võimalusi on rohkem, kui esmapilgul paistab: üks sobib paremini lühemaajaliste plaanide jaoks, teine toetab pika horisondi unistusi. Just seetõttu ei tasu mitte keskenduda ühele lahendusele, vaid vaadata oma rahalist plaani tervikuna ning otsida tasakaalustatud kombinatsiooni. Tähtis on, et see toetaks sinu eesmärke ja praegust elusituatsiooni kõige paremini.
Milline kolmest raha kasvatamise strateegiast sobib sulle?
Raha kasvatamiseks ei ole ainult ühte õiget viisi. Valik sõltub sellest, mida sa oma rahaga saavutada soovid ehk eesmärgist, kui pikaks ajaks sa raha kõrvale paned ja kui palju oled valmis riskima. Üldjoontes saab raha kasvatamise viisid jagada kolmeks: kogumine, kogumine koos investeerimisega ja investeerimine.
Kogumine sobib neile, kes soovivad oma raha hoida turvaliselt ja kasvatada seda aeglaselt, kuid kindlalt. See on hea valik selliste eesmärkide täitmiseks nagu puhkusefond, ootamatud kulutused ja uue kodu sissemakse. Kogutud raha kasvab rahulikult ja riskid on väikesed ning see loob sulle stabiilsust ja meelerahu. See on sageli ka esimene samm neile, kes alles alustavad teadlikumat rahakasutust.
Kui su riskiisu on suurenenud, ent sa ei soovi ise aktiivselt investeerimisotsuseid langetada, siis võib kogumine ja investeerimine olla just sulle sobiv vahepealne lahendus. See lähenemine kombineerib kogumise turvalisuse ja investeerimise potentsiaali, sest professionaalid haldavad investeeringuid sinu eest. See sobib tulevikukindluse kasvatamiseks – näiteks pensioniks või laste hariduse jaoks kogumiseks – ning on hea viis hajutada riske ja kasvatada raha järjepidevalt.
Investeerimine sobib seevastu neile, kes soovivad oma raha kasvatada ambitsioonikamalt ja on valmis ka vara väärtuse suuremateks kõikumisteks. Siin valid ise, millistesse varadesse oma raha paigutad. See tähendab ühtlasi suuremat vastutust ja vajadust taluda lühiajalisi kaotusi, kuid pika aja peale võib investeerimine pakkuda kõige suuremat kasvu.
Nendest kolmest viisist pole vaja valida ühte. Sageli ongi kõige mõistlikum kasutada neid koos, vastavalt oma eesmärkidele ja ajahorisondile.
Hinda enda riskiisu seatud eesmärgi alusel
Hea eesmärk on selge, kindla tähtajaga, väljendatud arvudes ja sulle oluline.
Lühiajaline eesmärk võib olla näiteks kogumine reisifondi või uue arvuti jaoks. Pikaajalised eesmärgid võivad muu hulgas olla kogumine kodulaenu sissemakse, laste hariduse või meelerahufondi jaoks.
Lühiajalise eesmärgi jaoks on enamasti kõige parem koguda raha eraldiseisvalt oma igapäevaarveldustest, näiteks nõudmiseni või tähtajalisel hoiusel. Nii kasvab raha küll rahulikumalt, kuid ka riskid on väikesed, seega loob see stabiilsust ja meelerahu.
Neile, kes on valmis vara väärtuse suuremateks kõikumisteks, võib olla sobiv valik proovida kätt investeerimisega. Siin on laias laastus kaks valikut: kas usaldad investeerimisotsused asjatundjatele või teed need ise.
Meie värskendatud kodulehelt leiad:
- ülevaate raha kasvatamise võimalustest
- inspiratsiooni inimeste lugudest ja neile vastavatest tootesoovitustest
- finantsterminite selgitused, kui mõni mõiste on veel veidi segane
- praktilised nipid ning testi, mis aitavad sul oma rahakäitumist hinnata ja toetada
- kasulikke materjale, mille abil investeerida iseenda teadmistesse
Investeerimisteenuseid pakub AS LHV Pank. Tutvu tingimuste ja riskidega lhv.ee ning küsi nõu meie asjatundjalt. Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsi ega -soovitusena.