LHV blogi
Rahatarkus/Pangandus

Lähed suusareisile? Viis asja, millele kindlustust valides tasuks tähelepanu pöörata

19. veeburar 2025LHV

Veebruar tähendab, et koolilapsed lastakse suusavaheajale ning paljud pered ja sõpruskonnad võtavad ette reisi mägedesse. Et aga suusareisid oma olemuselt on juba seotud rohkemate riskidega, annab LHV Kindlustuse tooteosakonna juht Alver Kivirüüt nõu, millele tuleks suusareisiks sobivat kindlustust valides tähelepanu pöörata.

Sõlmi kindlustus piisavalt varakult

Reisikindlustus tasub sõlmida alati esimesel võimalusel pärast reisikulude tasumist, sest reisitõrke kaitse hakkab päriselt kehtima 72 tundi pärast lepingu sõlmimist. See tähendab, et kui ostad reisikindlustuse reisile eelneval päeval ja peaksid siis haigestuma või tuleb vahetult enne reisi ette mõni muu ootamatus, siis paraku kindlustus veel kehtima ei ole hakanud ning seega ei saa kindlustus ka reisikulutusi hüvitada.

Vali piisava suurusega meditsiiniabikindlustuse summa

Nagu öeldakse, siis õnnetus ei hüüa kunagi tulles. Paraku kipub suusamäel neid rohkem juhtuma kui tavalisel puhkusereisil. Ja kui vaja on meditsiinitransporti või eraldi lennupileteid, siis sellisel juhul pole kasu ka Euroopa ravikindlustuskaardist. Seetõttu on reisikindlustust tehes väga oluline valida piisava suurusega meditsiiniabikindlustuse summa. Soovitame minimaalseks kindlustussummaks valida 500 000 eurot, et populaarsetes suusariikides nagu Prantsusmaa, Šveits, Austria jm vajadusel tavapärasest märksa kallimad erameditsiiniteenused ära katta. Ka meie kogemus näitab, et pealtnäha tavalise jalavigastuse puhul võivad hilisemad ravikulud ulatuda isegi 30 000 euroni.

Kui spordid, lisa spordikaitse

On hulk tegevusi ja spordialasid, millega tegelemine reisi ajal kvalifitseerub kõrgendatud riskiga tegevuseks ning sellisel juhul kehtib meditsiiniabikindlustus vaid juhul, kui kindlustuspoliisil on ka spordikaitse. Näiteks kuuluvad kõrgendatud riskiga tegevuste alla mäesuusatamine ja lumelauasõit, aga ka maastikurattasõit, kaljuronimine, osalemine spordivõistlustel- ja treeningutel professionaalse sportlasena jpm. Samuti on spordikaitse olemasolul kindlustatud kulud, mis on sul reisil tekkinud näiteks põhjusel, et halva ilma tõttu on spordirajad suletud, või on su spordivarustus varastatud või ootamatult purunenud.

Vastutuskindlustus aitab korvata kellelegi teisele põhjustatud kahju

Õnnetused suusamäel ei sea ohtu vaid sinu enda tervist, vaid sagedased on ka teistele inimestele või esemetele tekitatud kahjud. Sellisel juhul tuleb appi vastutuskindlustus. Näiteks juhul, kui sõidad või kukud mäel teisele inimesele otsa ja tekitad talle seeläbi tervisekahju, või kui lõhud kogemata ära rendisuusad. Sellisel juhul hüvitab kindlustus eseme- ja isikukahju, mille oled sina põhjustanud kolmandale isikule. Samuti katab kindlustus vajalikud õigusabikulud.

Ära alahinda pagasikindlustust

Kui reisile võetakse kaasa suusad või muu varustus, tuleks pagasikindlustus teha suuremas summas kui tavalise puhkuse puhul – eriti juhul, kui reisile minnakse ümberistumistega lennuga. Oleme näinud, et inimesed kipuvad oma pagasi väärtust alahindama ning valivad väiksema kindlustuskaitse. Tuleb arvestada, et kaitse alla kuulub ka käsipagas koos seal sisalduvate esemete ja tehnikaga. Tihti arvatakse, et käsipagasiga pole mõtet kindlustust tehes arvestada, sest lennu ajal ei saa see nii lihtsasti kaduma minna. Pagasikindlustus kehtib aga lisaks lennukile ka hotellis ja mujal ringi liikudes.