LHV blogi
Roheline/Investor/Majandus

Investeerimise 50 rohelist varjundit

29. mai 2020Joel Kukemelk

Maikuus on väljas kõik roheline – murulapid, teepeenrad, metsad, pargid, koduhoovid.

Kuid mitte ühte värvi roheline – on tumerohelisi, helerohelisi, kollakasrohelisi ja palju muid rohelisi värvitoone seal vahepeal. Üldnimetajat konkreetsele värvitoonile otsides nõustuksime, et need on lihtsalt rohelised.

Põhiküsimus – kas ettevõte on tegelikult roheline või mitte?

Investeerimisega on samamoodi. Selle asemel, et keskenduda konkreetse rohelise värvitooni varjundi kindlaksmääramisele peaks esimene küsimus olema – kas selle ettevõte põhivärvitoon tegelikult on roheline või mitte.

Ehk kas see ettevõte oma tegemistega aitab muuta maailma ajas rohelisemaks ja jätkusuutlikumaks ja kas ettevõte ise mõistab, et selline tegevus loob nende jaoks pikaajaliselt olulist lisandväärtust.

Kui vastus on jah, siis on esimene suur samm tehtud nii ettevõtte enda kui võimaliku investori poolt ja saab liikuda edasi analüüsima konkreetse tegevuse pikaajalist vajalikkust ja investorite seisukohalt loomulikult ka kasumlikkust.

Valides LHV Pensionifondi Roheline pikaajaliselt jätkusuutlikke ja rohelisi investeeringuid, lähtumegi esimesena just sellest lihtsast põhimõttest.

See aitab meil vältida vaid pealispinna rohepesuga ja enda maine parandamisega tegelevaid ettevõtteid ja keskenduda investeerimisvõimalustele firmade seas, kes päriselt panustavad rohelisema ja jätkusuutlikuma maailma ülesehitamisse ja vajalike tehnoloogiate väljaarendamisse.

Kuna rohelise raha hulk, mis selliseid investeeringuid täna turul otsib, on ajas kiiresti kasvamas, on õigete ettevõtete ülesleidmisel ja sinna investeeringute tegemisel võimalik investoritele ka korralikku tootlust teenida.

Maikuus oleme rohelisse pensionifondi lisanud näiteks ettevõtte, mis tegeleb plastikpudelite kokkukogumise ja ümbertöötlemisega – täna kogutakse maailmas kokku vaid 14% plastikpudelitest ning vaid 2% on n-ö suletud ringis, kus vanast joogipudelist saab uus joogipudel.

Ettevõte ise loodab ja panustab sellesse, et 10 aasta pärast kogutakse maailmas kokku juba 3x rohkem plastikpudeleid. Euroopa Liit on seadnud endale kõrged eesmärgid, mis nende ärile tugevalt kaasa aitavad – aastaks 2025 peab ELis kokku korjama 77% väljalastud plastikpudelitest ning aastaks 2029 juba vähemalt 90%.

Lisaks oleme teinud uue investeeringu looduslikku korgimaterjali tootvasse ettevõttesse, mille põhitegevuse süsiniku jalajälg on lausa negatiivne ning 75% ulatuses taaskasutatud materjalidest soojustusmaterjali valmistavasse ettevõttesse, mis võidab karmistuvatest keskkonnaalastest ligi-null-energia-maja ehitusnõuetest. Kõik nad aitavad kaasa rohelisema ja jätkusuutlikuma tuleviku ülesehitamisse.

Oluline on mõista, et nii nagu elus on ühe värvi taga peidus väga palju erinevaid varjundeid, on sama ka ettevõtete tegevuses ja (rohe)investeerimises.

Kuid roheliselt investeerides on päeva lõpuks oluline üles leida just ettevõtte tegevuste ja tuleviku suundumuste värvi põhitoon – seda, et see peaks olema roheline, on üha enam ja enam ettevõtteid mõistmas.

Ja see laiendab iga järgneva aastaga ettevõtete ringi, mille seast me Eesti esimese rohelise pensionifondiga investeeringute tegemiseks valida saame.

Mida rohkem on rohelist raha, seda rohkem on rohelisi ettevõtteid ja seda rohelisem on meie tulevik ja elukeskkond.