Ehkki geo- ja välispoliitiline ebaselgus ning globaalse majandusruumi tervis muudab järgmise aasta majandusprognoosi tegemise tavapärasest keerulisemaks, on LHV makroanalüütik Triinu Tapver ja majandusekspert Heido Vitsur prognoosinud, milliseks võiks 2025. aasta kujuneda Eesti majandusele. Nende prognoos:
- SKP reaalkasv: 1,4%
- Tarbijahinnaindeks (THI): 4,5% (aasta keskmine)
- Töötuse määr: 7,2% (aasta keskmine)
- Keskmise brutopalga kasv: 4% (aasta keskmine)
- 6 kuu euribor: 1,9% (aasta keskmine), aasta lõpuks 1,7%
- USD kurss euro suhtes: euro nõrgeneb 6% ehk 1 EUR = 0,987 USD (aasta keskmine)
- Tallinna börsiindeks OMXT: 15% (aastakasv)
- Bensiini 95 hind: 1,579 EUR/l (aasta keskmine)
- Elekter: 97 EUR/MWh (aasta keskmine)
LHV ekspertide prognooside kohaselt pöördub Eesti majandus uuel aastal kasvutsüklisse, kuid majanduskeskkonna paranemine tuleb väga aeglane. Kodulaenuvõtjatele on intressimäärade oodatav langus kindlasti rõõmustav, kuid sellest tulenev positiivne mõju ei puuduta kogu elanikkonda ega ole piisavalt suur, et Eesti inimeste üldine ostujõud teiste muutuste kõrval paraneks. Palgakasv alaneb, kuna ettevõtetel pole enam nii suuri puhvreid nagu mõni aasta tagasi. Koos maksutõusude ja hinnakasvu kiirenemisega keskmise inimese ostujõud pisut väheneb.
Positiivse märgina on näha Skandinaavia eksportturgudelt tulenevaid lootuskiiri. Nimelt võiks alanud aastal oodata sealse nõudluse kasvu, mis Eesti ettevõtteid aitaks. Teisalt tuleb pilgud suunata Saksamaa töötleva tööstuse poole, kuivõrd sealse olukorra halvenemisega lükkuks ka Eesti ekspordi taastumine kaugemale.
Üldiselt sõltub Eesti majanduse tervis palju väliskeskkonnast. Välismõjudest on suurimaid on Vene-Ukraina sõda ja selle arengud, mida keegi hetkel hinnata ei oska. Ühtlasi tuleb jälgida Donald Trumpi ja tema otsuste mõju Euroopale ning Hiinale. Ilmselt nõrgestab Trumpi poliitika euro kurssi dollari vastu veelgi. Hea indikaator on näiteks Big Maci indeks, mis juba praegu näitab nagu oleks euro võrreldes USA dollariga ülehinnatud.
Bensiini hinda mõjutab enim ootus, et maailmaturul toornafta hinnad langevad. Seda eelkõige Trumpi lubaduse tõttu panna USA-s naftapumbad tööle ja pakkumist suurendada. Ilma aktsiisitõusuta julgeks arvata, et bensiini hind Eestis võiks langeda isegi 10 senti liitri kohta, kuid aktsiisitõus muudab liitrihinna keskeltläbi 7 senti kallimaks. Kokkuvõttes võiks bensiini hind tänavu Eestis alaneda umbes 3 senti.
Elektri hinda prognoosisid LHV eksperdid futuuride, kuid ka teiste riikide käikude pealt. Futuuride ootus koos Venemaa võrgust lahti ühendamise ja Norra plaaniga Euroopaga võrguühendused katkestada, viisid prognoosis 10%lise elektrihinna kasvuni.