Tegime kokkuvõtte küsimustest, mida kliendid meilt seoses pensionireformiga kõige enam küsinud on. Kuna paistab, et mõnedest põhilistest üksikasjadest on senimaani ekslikult aru saadud, siis kordame üle, kuidas tegelikult on.
Esiteks küsitakse sageli, mida meie pangana soovitame – kas edasi koguda, raha välja võtta või pensioni investeerimiskonto teha. Me ei saa muidugi kellegi eest otsustada, aga soovitame kõigile valikud endale tõepoolest selgeks teha ja olulist otsust põhjalikult kaaluda. Tulevikuks tasub kindlasti koguda, iseasi, milline kogumisviis kellelegi kõige paremini sobib.
Kahjuks on päris paljud inimesed arusaamal, et kui nad enne märtsi lõppu pensioniraha väljavõtmise avaldust ei esita, siis nad ei saagi mitte kunagi oma pensioniraha kätte. See on vale. Avalduse raha väljavõtmiseks saab esitada igal ajal, uuesti II sambaga liituda aga alles 10 aasta pärast.
Teine eksiarvamus on, et ka tavalist investeerimiskontot saab kasutada edaspidi pensioni investeerimiskontona II samba sees. Pensioni investeerimiskonto ehk PIK on ikkagi täiesti uus eriotstarbeline konto ja vaid PIK-i kasutades ei pea ise investeerides raha II sambast välja võtma ning maksu maksma.
Küsitakse ka selle kohta, kas maksuvabalt saab raha II sambast välja võtta, et see III sambasse suunata. Vastus on, et ei. Väljamaksel peetakse tulumaks kinni. Vabanenud raha III sambasse viies on võimalik hiljem tulumaksu tagasi taotleda.
Kas väljamakse tehakse mitmes osas? Selline küsimus võib olla kannustatud ilmselt varasematest aruteludest, kui see oli ühe võimalusena laual. Vastus on, et kogu pensioniraha makstakse välja ühes osas.
Veel sagedasemaid küsimusi:
- Kus kohas avaldust esitada? Maksete peatamise või II sambast väljumise avaldust on kõige lihtsam ja soodsam esitada pensionikeskuse lehel. Seda saab teha ka oma kodupanga pangakontoris. Samas II sambaga liitumiseks või PIK-i avamiseks saab avalduse esitada ja lepingu sõlmida LHV internetipangas.
- Mul on pension mitme valitseja fondis, kas avaldus tuleb esitada mitmesse panka? Ei, kui on soov II sambast väljuda, tuleb esitada vaid üks avaldus. Väljumine toimub kõigist fondidest korraga.
- Kust ma oma pensioniseisu/pensioniinfot näen? Väga mugav oma pensioniasju jälgida Minu Pension mobiiliäpis. Samuti näed pensioni seisu internetipangas või pensionikeskuse lehel. Selleks tuleks sisse logida. Pensionireformi kohta annab infot näiteks LHV lehekülg lhv.ee/et/pensionireform.