Miks on praegu parim aeg tähtajalise hoiuse avamiseks?
16. november 2023On loomulik, et soovime enda tulevikku kindlustada ja mugavalt elada. Üks võimalus rahalise kindlustunde suurendamiseks on säästmine ja investeerimine. Praeguste kõrgete intressitasemete juures on ilmselt parim aeg tähtajalise hoiuse avamiseks, mis on kõige turvalisem viis oma raha kasvatamiseks.
Viimased kümme aastat olid nii Euroopa Keskpanga intressid kui ka tähtajaliste hoiuste intressimäärad 0% lähedal või isegi negatiivsed – see piiras minimaalse riskiga raha kasvatamise võimalusi. Kümne aastaga on paljud inimesed unustanud, et läbi ajaloo on tähtajalised hoiused olnud kõige eelistatum võimalus raha kasvatamiseks neile, kes ei soovi investeerida riskiinstrumentidesse, nagu aktsiad või investeerimisfondid.
Intresside tõusuga on hoiustamine aga taas populaarsust kogumas – Eesti Panga septembri statistika kohaselt on 30% Eesti inimeste säästudest tähtajalistel hoiustel. Samas vaadates aega, mil hoiustele viimati tänasele sarnast intressi maksti, kasvuruumi jagub, kuna inimesed hoiustasid siis tähtajaliselt säästudest koguni 50% või enam. Hetkel on parim aeg oma rahaasjad üle vaadata, kuna niisama seisev rahasumma ei kasva üldse.
Tähtajaliselt hoiuselt teenid kindlat kokkulepitud tulu ja sa tead, milline on su varade väärtus tähtajalise hoiuse lõppedes – seega on see hea võimalus näiteks oma meelerahufondi säilitamiseks ja kasvatamiseks. See ei tähenda, et kõik oma säästud tuleks aastateks lukku panna – väga populaarne on teha korraga mitmeid hoiuseid erinevate perioodidega, sest hoiuste arvul piirangut pole. Hoiustada saad juba 100 eurost alates. Nii saad näiteks koguda raha kindla eesmärgi jaoks või lihtsalt hajutada hoiused erinevatel aegadel lõppema, et alati oleks olemas säästud, millest vajadusel ootamatuid kulusid katta.
Hoiustamisega saab hakkama igaüks ning selleks ei pea omama majandusharidust või olema kursis finantsturgudega. Näiteks pensioniikka jõudnud inimestel tasub oma rahavaru tööle panna, sest kopsakamatelt summadelt nagu 5000 eurot õnnestub täna aastas teenida juba üle 225 euro, mis on arvestatav lisa pensionile. Tähtajaline hoius on ka hea viis sihipäraselt millegi kogumiseks raha kõrvale panna – hoius tiksub omasoodu ja viib lisanduva intressiga eesmärgile lähemale – olgu selleks ülikooli minekuks raha kogumine või panustamine lapse jalgrattafondi.
Tähtajalise hoiustamise meelespea:
- Tähtajaliselt saab hoiustada ka väiksemaid summasid – näiteks LHVs saab hoiuse sõlmida alates 100 eurost.
- Kuigi kõige populaarsem hoiustamise periood on üks aasta, võib raha hoiusele paigutada ka lühemaks ajaks, minimaalne aeg on üks kuu. Sellest pikemate perioodide puhul saad ise valida, millisel kuupäeval hoiust lõpetada soovid.
- Kui soovid hoiustelt teenida regulaarset tulu või ei soovi pikemaks perioodiks hoiust sõlmida, on võimalus avada automaatne hoius. See tähendab, et kui tähtajaline hoius lõppeb ja sa ei ole panka teavitanud, et soovid hoiustatud raha kasutusele võtta, siis avab pank sulle automaatselt uue hoiuse. Kogunenud intressid võib regulaarselt välja maksta või lisada uuele hoiusele, et need hakkaksid lisaks veel intressi koguma.
- Tähtajalisele hoiusele makstavad intressid on oluliselt kõrgemad kui intress, mida teenib arvelduskontol olev raha. Praegu maksab näiteks LHV aastase tähtajaga hoiusele 450 korda suuremat intressi kui arvelduskontol hoitavale rahale
- Erinevalt aktsiatesse või indeksfondidesse investeerimisest ei pea tähtajaliselt hoiustades muretsema negatiivse tootluse pärast – intress ja tootlus on lepingus kokku lepitud.
Pangas hoiustatav raha on täielikult kaitstud ja tagatud summas kuni 100 000 eurot, seega ei pea muretsema, et ka äärmuslike olukordade tekkimisel säästud kaduma võiks minna. Täpsemalt saad lugeda Tagatisfondi lehelt.
Tutvu intressimääradega lähemalt LHV tähtajaliste hoiuste lehel.