LHV blogi
Rahatarkus/Investor

Millal sa investeerimisega alustamiseks päriselt valmis oled?

26. mai 2023LHV

Investeerimisega alustamine on tehtud väga lihtsaks. Pole vaja ei palju aega, teadmisi ega ka raha. Siiski saab osa algajaid investoreid kiiresti vastu näppe, sest aktsiaturgudele tullakse ebarealistlike ootuste ja läbimõtlemata strateegiaga. Mida tuleks siis silmas pidada?

Viimased aastad enne käimasolevat kriisi tõid aktsiaturgudele kümneid tuhandeid uusi investoreid. Raha kasvatamine tundus imelihtne, sest turud rallisid ja turgudel domineeris roheline värv. Ikka ja jälle võis kuulda kedagi rääkimas, kuidas tema investeering kasvas nädalaga mitukümmend protsenti.

See aga pani algajad investorid ummisjalu turgudele jooksma, lõi neile valed ootused ning pani unustama, et enne investeerimisega alustamist tuleks omal kodu korda teha ehk isiklikud rahaasjad üle vaadata. Sestap panimegi kirja, millises järjekorras tuleks tegelikult toimida, et sa nii rahalises kui ka psühholoogilises mõttes päriselt investeerimiseks valmis oleksid.

  1. Ülevaade oma rahaasjadest. Paljude jaoks ehk üks tüütumaid, kuid kõige edasise aluseks olev ülesanne. Tee endale selgeks, kui palju raha sul millelegi kulub, millised on sinu finantsharjumused, mis sind praegu kontrollivad ja tõenäoliselt avastad enda jaoks palju põnevat. Näiteks asju, millele sul kulub mõttetult palju raha või teenuseid, mis võtavad ootamatult suure osa sinu eelarvest. Ülevaate omamine, oma tulude ja kulude täpne tundmine on aluseks, et edasised tegevused mõtestatult planeerida.
  2. Veendu, et kogud tulevikuks II pensionisamba kaudu. Teine pensionisammas on üks kasulikumaid pikaajalisi investeeringuid ja selle võlu avaneb täies hiilguses just siis, kui hakata koguma juba varakult. Pensioniiga on paljude jaoks küll midagi väga kauget, kuid tulevikuks tasub igatahes koguda ning II samba ainulaadse 2 = 6 süsteemi ehk riigipoolse 4% panuse kasutamine on väga mõistlik. Igakuine väike summa on aastakümnete pärast suur ning annab sulle pensionieaks rohkem vabadust ja kindlust.
  3. Tekita säästmisharjumus ja loo meelerahufond. Nüüd, kui ülevaade oma rahaasjadest olemas ja igakuine automaatne panus II sambasse aktiveeritud, saad välja arvutada endale jõukohase summa, mille igakuiselt kõrvale saaksid panna. Ei tasu elada üle oma võimete ning eeldada, et alates homsest oled uus Rahakratt või Investor Toomas ilma, et oleksid leidnud endas motivatsiooni pikemaajaliste eesmärkide nimel pingutada. Loo endale meelerahufond ootamatuteks kulutusteks, näiteks 3-6 kuu sissetulekute ulatuses, maksa peale palgapäeva alati esimesena iseendale ja loo kindlustunne, millele saad loota ka keerulisematel aegadel.
  4. Vali investeerimisega alustamiseks sobiv variant. Kui rahaasjad korras, meelerahufond koos säästmisharjumusega loodud ja tunned, et oled valmis investeerimismaailmas esimesi samme tegema, tuleks valida endale meelepärane toode. Kõige populaarsem ja lihtsam viis investeerimisega alustamiseks on LHV Kasvukonto, mis võimaldab alustada ka väga väikeste summade ja hajutatud riskiga ning on mõeldud eelkõige pikaajaliseks investeerimiseks. Valida saab mitmekümne erineva fondi ja ka mitmete üksikaktsiate vahel, millest saab kokku panna oma portfelli, millesse sinu Kasvukontole kogunenud või kantud raha iganädalaselt automaatselt investeeritakse. Lisaks saab mugava ja kasuliku võimalusena kasutada pikaajaliseks investeerimiseks ka III sammast, mille suurteks eelisteks on sissemaksete tulumaksutagastus ja paindlikkus.
  5. Õpi, avasta, koge. Oled jõudnud investeerimismaailma, nüüd tasub avatud meeltega ringi käia – lugeda raamatuid ja majandusuudiseid, kuulata investeerimisteemalisi podcaste (näiteks Turutegijad), leida sõbrad, kellega neil teemadel vestelda ja mõtteid vahetada ning enda teadmisi üldiselt täiendada. On üsna kindel, et varem või hiljem tekib tahtmine ka erinevaid üksikaktsiaid osta, aktsiate avalikes pakkumistes osaleda jne. Paslik on alustada näiteks Balti börsilt, kus kauplemine on erinevalt välisbörsidest tasuta. Samuti on paljud siinsed börsiettevõtted sulle juba mingilgi kujul tuttavad ja nende käekäiguga end lihtsam kursis hoida. Et omal käel investeerima hakata, tuleb sul esmalt avada väärtpaberikonto. Kuidas, loe siit.