Seitse asja, millega arvestada, kui soovid välisaktsiatesse investeerima hakata
24. august 2023Enamasti alustvad algajad investorid investeerimisega pigem koduturul, kus aktsiate ostmine, hoidmine ja müümine on tasuta. Mida tasuks aga teada, kui soovid liikuda edasi välisaktsiate juurde?
Kõige populaarsem valik investeerimisega alustades on Kasvukonto või mõni Balti börsi aktsia. Kui mõningane investeerimise kogemus olemas, aktsiaturgude toimimise loogika selge ning vaba raha rohkem tekib, hakkavad investorid tihti ka välisturgude poole vaatama. LHV maakleritegevuse juht Sander Pikkel annab nõu, mida sellisel juhul arvesse tuleks võtta.
1. Välisaktsiatele kehtivad teenustasud
Näeme oma klientide pealt, et aja möödudes ja kogemuste kasvades hakkavad investorid laiast maailmast uusi ja atraktiivseid investeerimisvõimalusi otsima. Liikudes edasi välisaktsiate juurde tasub aga teada, et erinevalt Balti börsil kauplemisest lisandub enamike riikide puhul teenustasu 0,14% tehingu summast, minimaalselt 9 eurot tehingu kohta. Osade riikide puhul kehtib aga teistsugune finantstehingute tasu: näiteks Itaalia ja Hispaania aktsiate puhul 0,2% tehingu summast, 0,3% aga Prantsusmaa aktsiate puhul. Seega tasub tehingutasusid arvesse võtta ja mitte liiga väikeste summade kaupa välisaktsiatega kaubelda.
2. Väikeste summade haaval saad investeerida läbi Kasvukonto
Kui sinu investeeritavad summad ei ole veel väga suured ja soovid tasapisi välisaktsiatega algust teha, soovitame selleks kasutada Kasvukontot. Selle abil on võimalik lisaks indeksifondidele investeerida ka populaarsetesse välisaktsiatesse väikeste summade kaupa. See tähendab, et kui näiteks üks Microsofti aktsia maksab muidu üle 300 dollari, siis Kasvukonto abil saad osta ka väiksema tükikese, kasvõi 1 euro eest.
3. Ettevõtete kohta võib olla keerulisem infot leida
Kui Balti börsil ja eriti Tallinna börsil noteeritud ettevõtted on meile suures pildis tuttavad, sest tarbime nende tooteid ja teenuseid või saame nende käekäiguga kursis olla läbi kohalike uudiste, siis välismaiste ettevõtete kohta võib olla veidi keerulisem infot leida. Suurte tegijate nagu Meta, Tesla, Apple jne uudised jõuavad küll ka meie meediasse, ent teiste riikide ja spetsiifilisemate ettevõtete kohta tuleb igaühel ise parimad infokanalid välja otsida.
4. Valuutakursi liikumised võivad sinu kasumit mõjutada
Kui sisened välisturgudele, kus kasutusel mõni muu valuuta, pead arvestama ka sellega, et valuutakursi liikumised võivad sinu kasumit mõjutada. Näiteks kui ostad aktsiaid USA börsilt dollarites ning dollar langeb vahepealsel perioodil euro suhtes, siis vaatamata aktsia kerkimisele sööb dollari langus euro suhtes selle kasvu väiksemaks.
5. Dividendid on enamasti kõrgemalt maksustatud
On investoreid, kes teadlikult soovivadki investeerida peaasjalikult dividendiaktsiatesse. Kui kohaliku börsi ja ettevõtete puhul oleme harjunud rääkima dividendidest netos, siis välisaktsiate puhul tasub tähelepanu pöörata ka maksustamisele, sest nende puhul on dividendimäärad brutos ehk dividendimaksetelt peetakse kinni ka tulumaks. Loe rohkem investeeringute deklareerimise ja dividendide maksustamise kohta.
6. USA börsil investeerimine eeldab residentsustõendit
Sukeldudes USA aktsiaturgudele, tasub teada, et LHV-s rakendatakse USA dividendidele Eesti madalaimat maksumäära – 15% tavalise 30% asemel. Selleks tuleb kinnitada oma maksuresidentsus ehk täita W-8BEN tõend. USA maksuameti poolt mitte-residentidele mõeldud residentsustõend W-8BEN on LHV Pangas USA aktsiatega kauplemiseks kohustuslik ning soovitame selle täita juba varakult.
7. Ordereid saab edastada ka eelturule
Kui Balti börsil oleme harjunud, et turg avatakse kell 10 ja suletakse kell 16, siis USA börsi puhul on hea teada, et aktsiaid saab osta ja müüa ka eelturul. Kauplemine USA eelturul on LHV mobiili- ja internetipangas võimalik kl 14.00-16.30 ning Traderi kauplemisplatvormil alates kell 11. Eelturg annab sageli indikatsiooni, millises suunas mõni aktsia või börs tervikuna vastaval börsipäeval liikuma hakkab, kuid tasub ka arvestada, et eelturul kauplemine võib olla regulaarsel turul kauplemisest riskantsem.