Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

LHV Pensionifond L

10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
23,07%
0%
100%
Investeerib Eestisse
46202
Investorite arv

Sobib kui

  • oled keskmise riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Kriisikindel lipulaev L

  • Fondi L strateegia lähtub põhimõttest, et korraliku tootluse eeldus on oskus vältida suuri kaotusi. Seepärast hajutame selle fondi investeeringud mitme varaklassi vahel. Kuna aktsiate osakaal on fondis mõõdukas, sõltub fond ka aktsiaturgude käekäigust vähem.
  • Kinnisvara moodustab varaklassina veidi üle 20% fondi investeeringutest, pakkudes inflatsioonilises keskkonnas kindlat ja stabiilset rahavoogu. Kinnisvaraobjekte hindame kord aastas.
  • L on juhitud aktiivselt, tänu millele on riskid juhitud ja koguja raha hoitud. Meie investeerimistiim teeb otsuseid põhjaliku analüüsi tulemusena ja majandusolukorrast lähtudes.
...

Kristo Oidermaa

LHV fondijuht

„Kui portfell on rahapaigutuse poolest mitmekesine, siis on võimalik tulla ka kriisidest välja väga väheste kadudega. Pensionifond L on olnud juba 12 aastat järjest positiivse tootlusega.“

Turu ülevaade

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 30.11.2024 seisuga

Suurimad investeeringud
ZKB Gold ETF3,69%
Investindustrial VII L.P.3,31%
iShares Gold Producers UCITS ETF3,15%
France Treasury Bill 25/02/20252,92%
German Treasury Bill 11/12/20242,87%
AMUNDI EURO STOXX BANKS UCITS ETF2,80%
EfTEN Real Estate Fund2,70%
Partners Group Direct Equity 20192,42%
East Capital Baltic Property Fund III2,29%
Usaldusfond BaltCap Private Equity Fund III2,12%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
East Capital Baltic Property Fund III2,29%
Usaldusfond BaltCap Private Equity Fund III2,12%
East Capital Real Estate Fund IV1,70%

Varaklassid

Andmed on toodud 30.11.2024 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 30.11.2024)851 607 923 €
FondivalitsejaLHV Varahaldus
Omaosalus fondis1 600 000 osakut
Depootasu määr0.0403% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,6120%

Edukustasu: Edukustasu on 20% fondi tootluse ja võrdlusindeksi positiivsest vahest ning maksimaalselt 2% aastas fondimahust. Edukustasu 2021. a 0,24%.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,56%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2023. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

November 2024: Kasvatasime otseinvesteeringute portfelli mahtu

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Donald Trumpi võidu järel tegid USA indeksid tugeva tõusu ning S&P 500 lõpetas novembri dollarites mõõdetuna 5,7% juures. Euroopa Euro Stoxx 50 odavnes eurodes mõõdetuna kuu jooksul 0,4%. Arenevate turgude indeks langes dollarites mõõdetuna kuuga 3,7% ja seda suuresti Hiina tõttu, mis kaotas väärtust koguni 4,4%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks odavnes kuuga 3%.

Kuu jooksul täiendasime oma positsiooni Fortumis. Novembris panustasid tootlusesse kõige rohkem meie energiaga seotud investeeringud, mis kallinesid vahemikus 5–27%. Kõige rohkem kaotas väärtust üks meie kullapositsioon, langedes ligikaudu 9%, aga ka Euroopa pankade indeks (u –3,2%) ja energiametallide investeering (u –6,3%).

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris tänu kaitsele, mida see sektor pakub keerulises geopoliitilises keskkonnas, ning samuti Põhjamaade ettevõtetes tänu nende kvaliteedile ja konkurentsivõimele. Viimaste kuude jooksul oleme suurendanud oma avatust Ameerika Ühendriikide aktsiatele ja soovime seda suunda tulevikus jätkata.

Novembris teatas EfTEN Real Estate Fund 5, et omandab koos kuue Eesti ettevõtjaga Kristiine keskuse Tallinnas väärtusega 123,5 miljonit eurot, mis on ühtlasi fondi viimane investeering. Keskuse pindala on 61 600 m2 ning seal on 120 üürnikku, neist suurimad Prisma ja Apollo. Hoone ostu rahastatakse nii omakapitali kui ka SEB ja Swedbanki sündikaatlaenuga.

Möödunud kuul kasvatasime taas otseinvesteeringute portfelli mahtu, kui sõlmisime laenulepingu peamiselt Leedu ja Poola turule keskendunud kinnisvaraettevõttega Eastnine. Laenulepingu pikkus on kolm aastat ja pensionifondi teenitav intress 8,5% aastas. Eastnine kaasas samal ajal ka uut omakapitali ja tagatud laenuraha pankadest ning jätkas oma kasvuplaanide elluviimist Poola ärikinnisvara turul. Varem Eestiski investeeringuid omanud ettevõte on võtnud sihi eelkõige Poola turule ja pärast nüüdset suurtehingut moodustabki sealne vara enamuse kompanii portfellist.

Oktoober 2024: aktsiaportfellis tõi tulemuse kuld

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

USA S&P 500 indeks lõpetas oktoobrikuu dollarites mõõdetuna –1% ja Euroopa Euro Stoxx 50 indeks eurodes mõõdetuna –3,3% juures. Arenevate turgude indeks langes kuuga dollarites 4,4%, millest peamine odavnemine tuli Hiinast, kus indeks langes dollarites 6%. Hiinat septembris tabanud suur optimismilaine on natuke raugenud. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks tõusis kuuga 3,5%.

Sel kuul ostsime fondidesse Soome energeetikaettevõtet Fortum, vähendasime kullapositsiooni ning müüsime L-ist ja Aktiivne III-st ära Soome jaemüügiettevõtte Kesko. Aktsiaportfellis tõid kõige parema tulemuse kullaga seotud positsioonid, mis kallinesid 4,5–7,5%, ja Euroopa pankade indeksifond, mis tõusis kuuga 3,5%. Kõige kehvema tootlusega olid energiametallide investeeringud, mis kaotasid kuuga väärtust 7–9%, ning Hiina positsioon Alibaba, mis langes ligikaudu 12%.

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris tänu kaitsele, mida see pakub keerulises geopoliitilises keskkonnas, ning samuti Skandinaavia ettevõtetes, tänu nende kvaliteedile ja konkurentsivõimele. Oleme viimaste kuude jooksul suurendanud ka avatust Ameerika Ühendriikide aktsiatele ja soovime seda suunda tulevikus jätkata.

Oktoober oli EfTEN Real Estate Fundi jaoks üsna aktiivne kuu, sest omandati logistikakeskus ning sõlmiti tootmis- ja laohoone ostmise leping. Tallinnas asuva logistikakeskuse ankurüürnik on ELP Logistics OÜ, kes jääb kinnistute üürnikuks vähemalt kümneks aastaks. Ehitusjärgus olevat tootmis- ja laohoonet Harku vallas arendatakse ICONFIT-ile, kes on Baltimaade juhtiv spordi-, dieedi- ja tervisliku toidu tootja. Ettevõte on samuti sõlminud fondiga üürilepingu, mille kestus on kümme aastat.

Võlakirjaportfellis pöörasime järjekordse märkimisväärse positsiooni rahaks. Kui suvel müüsime hinnatõusu järel ära Volkswageni võlakirjad ja septembris maksis oma laenu tagasi Sunly, siis nüüd müüsime pikaajalise investeeringu Riigi Kinnisvara AS-i võlakirjades. Börsidel on võlakirjahinnad arvestatavalt kallinenud ja seetõttu vaatame uute investeeringute kaalumisel taas otseinvesteeringute poole. Näemegi portfellis järgmise tõenäolise tehinguna selles valdkonnas uue positsiooni soetamist ja seda börsiväliselt.

September 2024: Suurimad indeksid lõpetasid kuu plusspoolel

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Septembrikuu algus oli päris volatiilne nagu augusti algus, kuid suurimad indeksid lõpetasid kuu ikkagi plusspoolel. Ameerika Ühendriikide S&P 500 indeks kallines kuuga dollarites mõõdetuna 2% ja Euroopa Euro Stoxx 50 indeks eurodes mõõdetuna 0,9%. Arenevate turgude indeks tõusis septembri jooksul dollarites suisa 6,4% ja seda peamiselt tänu Hiinale, mille indeks kogus dollarites mõõdetuna väärtust 23,5%. Hiina puhul rõõmustasid turge kaua oodatud valitsuse suured kulutused, et majandust elavdada. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks oli kuu jooksul üsna muutumatu ja tootluseks kujunes –0,8%.

Livonia fond müüs septembris pärast kuue aasta pikkust investeeringut ära osaluse Leedu ettevõttes Freor, kui ostjaks kujunes ettevõtte juhtkond. Freor toodab tippkvaliteediga külmutusseadmeid, et aidata toiduainete jaemüüjatel vähendada keskkonnamõju ja energiakasutust. Ettevõte asutati aastal 2000 ja on möödunud peaaegu 25 aasta jooksul suutnud laiendada tegevust 55 riiki.

Maailma suurim erakapitalifond Blackstone müüs septembris ära osaluse börsil kaubeldavas USA ettevõttes Pacific Gas & Electric Company. Selle kommunaalettevõtte põhitegevus on maagaasi ja elektri pakkumine Ameerika Ühendriikide Põhja-California elanikele.

Septembrikuus müüsime aktsiaportfellist ära kuus investeeringut: Siemens Healthineersi, Roche Holdingu, GN Store Nordi, Huhtamäki, Valmeti ja Agnico Eagle Minesi. Uusi oste fond ei teinud.

Kuu jooksul tõid parima tulemuse meie energiametalli positsioonid, füüsiline kuld ja Alibaba, sest turuosaliste meeleolu oli positiivsem tänu teatele, et Hiina valitsus hakkab majandust rohkem toetama. Kõige rohkem tõmbasid fondi tulemusi septembris allapoole energiavaldkonna investeeringud ja kullakaevandaja Barrick Gold Corp. Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris tänu kaitsele, mida sektor pakub investorile keerulises geopoliitilises keskkonnas, samuti Põhjamaade ettevõtetes tänu nende tagatavale kvaliteedile ja heale konkurentsivõimele.

Fondi võlakirjaportfellis jõudis lõpule üks meie märkimisväärseid otseinvesteeringuid, kui Sunly maksis tagasi oma võlakirjad. Ettevõte kaasas 2020. aastal LHV fondidest taastuvenergia investeeringute tegemiseks 13 miljonit eurot. Vahepealsel ajal on Sunly kasvanud nii kiiresti, et kui neli aastat tagasi oli ettevõtte omakapital samuti 13 miljoni euro tasemel, siis 2023. lõpuks oldi jõutud kasvada peaaegu 300 miljoni euro suuruse omakapitaliga ettevõtteks. Meie võlakirjainvesteeringu tootluseks kujunes sel ajavahemikul umbes 9% aastas.

Jätkame uute kohalike projektide otsingut, kus LHV pensionifondide investeering saab osaleda arenguhüppes.

August 2024: Kullaga seotud positsioonid kallinesid augustis 4–8%

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Augustikuu oli turgudele päris volatiilne. Pärast langust kuu alguses taastus S&P 500 indeks ja lõpetas kuu dollarites mõõdetuna 2,3% tõusuga. Euroopa Euro Stoxx 50 lõpetas augusti eurodes mõõdetuna 1,8% tõusuga. Arenevate turgude indeks tõusis kuu jooksul dollarites 1,4% ja sealne suurim panustaja Hiina 1%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks odavnes augustis eurodes mõõdetuna 2,7%.

Möödunud kuul andsid fondi aktsiaportfelli suurima panuse kullaga seotud positsioonid, mis kallinesid 4–8%, ja Euroopa pankade indeks, mis tõusis 3,4%. Kõige kehvema tootlusega olid energia ja hõbedaga seotud investeeringud, mis odavnesid vastavalt 15–20% ja 11%.

Augustis müüsid LHV pensionifondid osaluse metsafondis Birdeye Timber Fund 1 ja selle tulemusena laekus meile 8,4 miljonit eurot. Investeeringu kestuseks kujunes 10 aastat, mille jooksul panustasime Eesti metsamaa arengusse ja metsaportfelli haldamisse. Metsamaa kui varaklass põhineb reaalvaral. See on vähem volatiilne kui sellised traditsioonilised investeeringud nagu aktsiad ja võlakirjad.

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris, seda tänu struktuursele alapakkumisele ja kaitsele, mida sektor pakub praeguses ebakindlas geopoliitilises keskkonnas.

Juuli 2024: väärismetallidega seotud positsioonid andsid positiivse panuse

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Juuli oli börsidel üsna volatiilne kuu. Kui suuresti tehnoloogiaaktsiaid esindav S&P 500 indeks oli kuu jooksul langenud ja lõpetas dollarites mõõdetuna 1,1% tootlusega, siis palju positiivsem oli juuli Dow Jonesi indeksile, mis kajastab tööstussektori vanu ettevõtteid: indeksi kuu tootlus oli 4,4%.

Euroopa Euro Stoxx 50 jaoks möödus juulikuu valdavalt muutusteta ja indeksi väärtus vähenes eurodes 0,3%. Arenevate turgude indeks püsis kokkuvõttes samuti muutusteta. Negatiivselt mõjutas indeksit Hiina, mis langes dollarites mõõdetuna 2,2%, ning positiivselt peamiselt India ja Indoneesia, mis kallinesid vastavalt 3,9% ja 3,5%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeksi väärtus suurenes kuu vältel eurodes ligikaudu 1%.

Juulis teatas Baltikumi suurim erakapitalifond BaltCap, et ostis Belgia tehnoloogiafirmalt Unifiedpost Group ära äritarkvara platvormid FitekIN ja ONEA. Kuna FitekIN on kuulunud BaltCapile ka varem, tunneb BaltCap seda ettevõtet juba pikemat aega. FitekIN ja ONEA pakuvad äriklientidele automatiseerimis- ja digiteerimislahendusi arvete haldamiseks ja kinnitamiseks. Mõlemad tegutsevad 13 riigis üle Euroopa ja tulevikus on plaanis laieneda ka teistele turgudele.

Kuu jooksul ei teinud me aktsiaportfellis suuremaid tehinguid. Tootlust kasvatasid kõige rohkem meie väärismetallidega seotud positsioonid, mis kallinesid 2,5…18%. Kõige negatiivsema panuse andsid juulis tootlusesse energiametallidega seotud investeeringud, odavnedes 4…6%. Ka üks meie puidutööstuse positsioon kaotas ligikaudu 10% väärtust, sest avalikustatud kvartalitulemused jäid investorite ootustele alla.

Tänu struktuursele alapakkumisele ja kaitsele, mida toormesektor pakub praeguses ebakindlas geopoliitilises keskkonnas, näeme endiselt häid võimalusi just selles sektoris.

Võlakirjaportfellis panime juulis kasumi lukku mitmel viisil. Esmalt tegi viimase plaanitud varase lunastusmakse ärikinnisvarafond Baltic Horizon ja seejärel maksis oma 2017. aastast pärineva allutatud võlakirja otseinvesteeringu täielikult tagasi Bigbank. Peale selle müüsime täies ulatuses 2023. aastast pärit investeeringu Volkswageni allutatud võlakirjadesse.

Kas maksimaalne risk on ikka optimaalne strateegia?
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Oktoober oli väärtpaberiturgudel suhteliselt rahulik kuu. Euroopa Keskpank alandas 17. oktoobril lühiajalisi intressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra. Kuna keskpanga otsus oli ootuspärane ning aktsiaturud olid selle juba sisuliselt hindadesse sisse arvestanud, siis turuosalised ei reageerinud sellele kuigi palju.

Kas teadsid, et sarnaselt investeerib ka LHV III samba fond Aktiivne III?

Vaata lisaks

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Luban kõik küpsised", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon