Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

LHV Pensionifond Roheline

10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
6
1
7
Riskiklass
3,90%
0%
100%
Investeerib Eestisse
3443
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud rohkem kui 15 aastat,
  • sulle läheb korda roheline mõtlemine,
  • soovid oma pensioniraha investeerida keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Eesti ainus rohefond

  • Eesti pensionituru esimene ja sisult siiani ainus rohepöördetrendi investeeriv fond.
  • Pool portfellist on investeeritud jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse või keskkonnateemalistesse fondidesse.
  • Kõik üksikinvesteeringud on keskkonnapõhised, st seotud taastuvenergia, energiatõhususe, veetehnoloogia, reostuse vähendamise, käitlemise, keskkonna toetustegevuste ning vastutustundliku metsa- ja põllumajandusega.
...

Jani Mäenpää

LHV portfellihaldur

„LHV Roheline pensionifond on Eesti pensionituru ainus fond, mis investeerib otse jätkusuutlikkuse trendi ja ettevõtetesse, kelle jaoks jätkusuutlik areng on tulu, mitte kulu.“

Turu ülevaade

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.03.2025 seisuga

Suurimad investeeringud
Global X Copper Miners ETF15,97%
Invesco Solar ETF12,45%
Global X Lithium and Battery Tech9,37%
iShares Global Clean Energy ET8,49%
Amundi MSCI Water ESG Screened5,22%
QCP PE Fund III4,74%
First Trust NASDAQ Clean Edge Smart Grid Infrastructure Index Fund ETF4,39%
iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS4,36%
Fortum3,37%
Birdeye Timber Fund 32,70%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Birdeye Timber Fund 32,70%
Sopruse157 omanikulaen0,70%
Sopruse pst 1570,52%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.03.2025 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.03.2025)24 877 912 €
FondivalitsejaLHV Varahaldus
Omaosalus fondis225 000 osakut
Depootasu määr0.0439% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,4067%

Edukustasu: puudub

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 0,93%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ja prognoositavatel kogutasudel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Märts 2025: Kaubandussõja hirmu tagajärjed turgudel

Jani Mäenpää, portfellihaldur

Märtsi jooksul kogesid finantsturud tavapärasest suuremat kõikumist, alustades USA tehnoloogiasektori aktsiatest ja ulatudes suuremate aktsiaindeksiteni. Hirmu külvas Ühendriikide otsus kehtestada imporditariifid oma kaubanduspartneritele.

Praegusel kujul võib Ühendriikidesse saabuva kauba maksustamise määr tõusta kõrgeimale tasemele viimase 100 aasta jooksul, millel oleks otsene tugev mõju nii USA tarbijatele ja ettevõtetele, kuid kaudsemalt ka tervele üleilmsele majandusele.

Hiina on seni jõuliselt vastu reageerinud, kuid turud loodavad kiirele ja positiivsele stsenaariumile, justkui võiks Trump tariifid peagi tühistada ning olukord normaliseeruks. See on kõnekas näide turupsühholoogiast, kus finantsturud pendeldavad jätkusuutmatu optimismi ja põhjendamatu pessimismi vahel.

Märtsis oli LHV Pensionifondi Roheline tootlus –4,85% ja LHV Pensionifondi Roheline III tootlus –5,26%. See oli väiksem langus suuremate aktsiaindeksite omadest, peamiselt madalama USA aktsiate osakaalu tõttu.

Roheliste investeeringute jaoks on viimaste aastate jooksul toimunud vähemalt kolm olulist suunamuutust. Esiteks tõstis intressimäärade normaliseerumine projektide arenduse kulu. Teiseks on Euroopa Liit – seni rohepöörde peamine eestvedaja – asunud rohkem toetama kaitsetööstust ning panustama Euroopa konkurentsivõime taastamisse. Kolmandaks on pandeemia ajal alguse saanud tarneahela probleemid küll leevenenud, kuid nüüd tekitab täiendavat ebakindlust kaubandussõja oht. Roheliste investeeringute puhul võib kõrge Hiina osakaaluga toodete maksustamine olla riskiks, ent samas avab võimaluse arendada kohapealset tootmist ja lühendada tarneahelaid.

Päikesepaneelide, akutehnoloogia ja teiste taastuvenergiaga seotud lahenduste kriitilistest komponentidest on valdav osa pärit Hiinast. Eriti Ameerika Ühendriikides on projektide arendajad mures nii kerkinud intressimäärade kui ka kasvavate kulude pärast, mis koosmõjus muudavad taastuvenergia projektide elluviimise märgatavalt kallimaks. Nendes projektides moodustavad nii kapitalikulu kui ka komponentide hinnad suure osa kogu eluea jooksul tekkinud tootmiskulust.

Samal ajal on fossiilsete kütuste hinnad märgatavalt langenud ning President Trump soovib söetootmist taaselustada, tuues ettekäändeks uued töökohad. See loob tarbijale dilemma: kas jääda roheliste lahenduste juurde, mis võivad algselt kallimad olla, või valida fossiilkütused, mis lühiajaliselt paistavad odavama ja konkurentsivõimelisema alternatiivina. See peegeldab maailma rohepöörde jaoks kaks võtmeküsimust: kuidas keerulisel ajal – mil optimismi on vähe näha – toime tulla ning samal ajal ühiskonna pikaajalise arengu seisukohalt olulisi eesmärke edasi ellu viia.

Veebruar 2025: Euroopa tagasitulek

Jani Mäenpää, portfellihaldur

Veebruar oli aktsiaturgudel volatiilne kuu, mida mõjutasid nii tariifid kui ka geopoliitilised pinged. President Donald Trumpi sõnavõtud panid lõpuks ka Euroopa riigid Saksamaa eestvedamisel tegutsema. Kui seni on Euroopas peamiselt räägitud muutuste vajadusest, siis seekord näevad investorid ka reaalset tegutsemistahet, mida kinnitab pika aja järel Euroopa suunas liikuma hakanud kapital.

Lisaks kaitsetööstuse ja julgeolekuga seotud teemadele tuli Euroopa Komisjon veebruaris välja mitmete ettepanekutega majanduse elavdamiseks, millel on laiaulatuslik mõju ka rohelistele investeeringutele.

Näiteks jätkusuutlikkuse aruandluse lihtsustamine mõjutab oluliselt ettevõtetelt saadavat infot, kuid samas vähendab see eelkõige väikeste ja keskmise suurusega firmade administratiivset koormust.

Teine oluline suund on Euroopa plaan liikuda taskukohasema energia poole, kus varasem puhta energia fookus on muutunud laiemaks ja paindlikumaks. See on tingitud praktilisest vajadusest: Euroopa energia salvestusvõimekus või madala CO₂ emissiooniga juhitava energia tootmine pole veel piisaval tasemel, et tagada stabiilne varustuskindlus ainult tuule- ja päikeseenergia baasil. Laiemas plaanis loob see kohalikele ettevõtetele võimalusi turumajandusel põhinevate kestlike lahenduste väljatöötamiseks. Nagu viimaste aastate taastuvenergia investeeringud on näidanud, on majanduslik jätkusuutlikkus oluline, eriti kui turu- ja riigipoolsed rahastamisvõimalused peaksid vähenema.

Tugeva aasta alguse järel oli veebruaris LHV Pensionifondi Roheline tootlus –1,63% ja LHV Pensionifondi Roheline III tootlus –1,42%. Peamine mõju tuli eelkõige USA-ga seotud aktsiatest, mis hakkasid kuu viimastel päevadel allapoole liikuma. Euroopa aktsiad liikusid veebruari jooksul pigem positiivselt, kuid see ei olnud piisav, et tasakaalustada USA turu volatiilsust.

Euroopa kohapealse tootmise ja majandusaktiivsuse kasv toob paratamatult kaasa ka emissioonide suurenemise, mistõttu on investeeringute taastumise juures võtmeküsimus nende jätkusuutlik rakendamine. Selle taustal vähendasime veebruaris positsioone USA cleantech fondis ja globaalses akutehnoloogia fondis, suunates kapitali Euroopa tööstuse ja investeeringute elavnemisega seotud atraktiivsetesse võimalustesse.

Investeeringute ja tootmise tagasitulek Euroopasse loob tugeva kasvuplatvormi kohalikele jätkusuutlikele ettevõtetele. Keskendume eelkõige Euroopa rohelistele ettevõtetele, mis vastavad Paris Aligned välistusnimekirja kriteeriumitele ja aitavad edendada rohelisemat ning jätkusuutlikumat majandust.

Samal ajal muutuvad veega seotud teemad üha olulisemaks, kuna kliimamuutused, rahvastiku kasv ja piiratud veevarud suurendavad nende strateegilist tähtsust. Meie uus temaatiline positsioon vee fondis pakub kokkupuudet kvaliteetsete ettevõtetega, mis tegutsevad veetöötluse, veevarustuse ja -jaotuse ning veega seotud tehnoloogiate ja seadmete tootmise sektorites.

Pikas perspektiivis on veemajanduse kasv stabiilne ja vältimatult vajalik – veetarbimise suurenemine ning infrastruktuuri uuendamise vajadus loovad struktuurset kasvupotentsiaali. Lisaks toetab see suund ka Euroopa investeeringute vajadust taristu arendamisse, mis on regioonis üks peamisi strateegilisi prioriteete.

Jaanuar 2025: Rohepööre ja tööstuse tagasitulek

Jani Mäenpää, portfellihaldur

Uus aasta on aktsiaturgude jaoks alanud pigem positiivselt, kuid mitmed poliitilised ja majanduslikud tegurid tekitavad volatiilsust. Ühelt poolt on see Hiina tehisintellekti kiire areng, teiselt poolt aga võimalikud tariifipoliitika muutused seoses president Trumpi ametisse naasmisega, mis võivad mõjutada rahvusvahelisi kaubavooge. Kuigi turud hindavad olukorda hetkel kohati optimistlikult ja eeldavad tariifide leebet mõju, võib poliitiline ebakindlus kiiresti suurendada volatiilsust ja mõjutada investorite riskiisu.

Viimastel aastakümnetel on maailm harjunud globaliseerumise, tootmise ümberpaigutamise ning sellest tuleneva emissioonide ekspordiga, eelkõige Hiinasse ja teistesse arenguriikidesse. President Trumpi plaan tuua tootmine tagasi kodumaale (reshoring) on sellega samuti seotud. Kohapealne tootmine suurendab vältimatult kohalikke heitmeid, kuid seda rangemate keskkonnanõuete tingimustes arenguriikidega võrreldes. Samal ajal kasvavad kodumaise tootmisega koos ka SKT ja investeeringud.

Kuna riikide kohapealne tootmine on vähenenud, on tariifid muutunud oluliseks teguriks rahvusvahelise kaubanduse ja inflatsioonisurve kujundamisel. Siiski ei ole kaubandustariifid midagi uut – riigid on neid alati kasutanud oma kriitiliste tööstusharude pikaajalise konkurentsivõime ning kohaliku majandusliku ja strateegilise julgeoleku kaitsmiseks, alates tööstustoodangust kuni põllumajandussektorini. Sama kehtib ka roheliste tehnoloogiate tootmise ja arendamise kohta, kus tugev tööstuslik positsioon võib määrata riigi tulevase majandusliku ja energiapoliitilise sõltumatuse.

Kunagi oli Saksamaa juhtiv jõud päikesepaneelide tehnoloogia ja pooljuhtmaterjalide tootmises, samal ajal kui Taani oli esirinnas tuuleturbiinide tehnoloogia arendamises. Tänaseks on tehnoloogiline areng, tootmise efektiivsus ja kiirus suures osas Hiinasse liikunud, jättes Euroopa sõltuvaks kriitiliste komponentide impordist. Tulenevalt Trumpi poliitikast on Euroopa Komisjoni sõnavõttudest juba tunda survet kohalike investeeringute soodustamiseks. See on vajalik Euroopa strateegilise julgeoleku säilitamiseks ja tehnoloogilise iseseisvuse tagamiseks rohelise ülemineku ajastul.

Jaanuaris oli LHV Pensionifondi Roheline tootlus 1,34% ja LHV Pensionifondi Roheline III tootlus 1,58%. Tulemusse panustas positiivselt eelkõige Nextracker, mille päikesepaneelide jälgimissüsteemid (solar trackers) võimaldavad päikesepaneelidel järgida päikese liikumist, suurendades seeläbi päikeseelektrijaamade efektiivsust ja energiatoodangut. Positiivset mõju avaldasid ka Rootsi tööstusettevõtted Sandvik ja Epiroc, kes toodavad kaevandustele elektri- ja akutoitel masinaid ning automatiseeritud lahendusi, aidates kaasa kaevanduste emissioonide vähendamisele ja energiaefektiivsuse suurendamisele.

Tehisintellekti, andmekeskuste ja energiavajaduse kiire kasv suurendab globaalset nõudlust toormaterjalide järele, mistõttu süsinikuemissioonide vähendamine kaevandustes on üha olulisem. Sektori ettevõtted, kes arendavad keskkonnasõbralikke ja efektiivseid tehnoloogiaid, on sellest trendist ühed suurimad kasusaajad. Tarbimise kiire kasvu tingimustes on energia ülemineku (energy transition) teema muutunud pigem energia lisandumise (energy addition) teemaks – uued rohelised energiaallikad ei asenda senist tarbimist, vaid täiendavad seda.

Selgelt negatiivne toon oli Taani meretuuleparkide operaatori ja arendaja Orstedi ümber, kuna ettevõte teatas järjekordsest projektide väärtuse mahakirjutamisest Ameerika Ühendriikides ning tegevjuhi vahetusest. Mõnikord võib strateegilise ebaõnnestumise järel juhi vahetus olla investoritele positiivne signaal, kuid see ei muuda fakti, et ettevõttel seisavad ees suured väljakutsed. Ettevõtte opereeritavad varad tekitavad küll rahavoogu, kuid aktsia hinnas peegeldub tuleviku kasvuootuste eemaldumine. Samas on investeerimine pikaajaline protsess, kus oluline on hinnata mitte ainult hetkeprobleeme, vaid ka ettevõtte potentsiaali oma väärtust kasvatada ja muutuda tugevamaks. Kui turu ootused on juba madalad, võib ka väike positiivne signaal anda suure tõuke taastumiseks – mõnikord piisab ka ühest päikesekiirest, et pilvede vahelt valgust tuua.

Kas teadsid, et sarnaselt investeerib ka LHV III samba fond Roheline III?

Vaata lisaks

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Luban kõik küpsised", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon