LHV blogi
Noortepank/Rahatarkus

Vastame kõige levinumatele õppelaenu puudutavatele küsimustele

10. september 2024LHV

Õppelaen on mõeldud õpingutega seotud väljaminekute jaoks: näiteks elamiskulude katmiseks või sülearvuti ostuks. See on laenutoode, mida reguleerib Eesti seadus – tänu sellele on see keskmisest soodsamate tingimustega. Kuuele levinumale küsimusele vastas LHV krediitkaardi ja õppelaenu spetsialist Liisa Lekko.

Kas õppelaen on mõeldud vaid ülikoolis õppivatele tudengitele?

Ei, õppelaenu saavad taotleda lisaks bakalaureuse-, magistri- või doktoriõppes olevatele inimestele ka rakenduskõrgkoolis või kutseõppeasutuses õppivad tudengid. Kutseõpe peab aga olema keskhariduse baasil. Õppelaenu saavad taotleda ka väljaspool Eestit õppivad Eesti kodanikest tudengid: oluline on, et õpingute nominaalpikkus on vähemalt kuus kuud ning tudeng pole laenu taotlemise ajal akadeemilisel puhkusel või eksternõppes.

Kas õppelaenu saab võtta täiesti üksinda?

Paraku mitte – õppelaenu taotlemiseks peab olemas olema sobiv käendaja ka siis, kui sul on enda palk olemas. Käendaja on inimene, kes annab lubaduse vajadusel sinu laenukohustus sinu eest täita: see tähendab, et kui sa jääd pangale laenu maksmisel võlgu, võib pank käendajalt nõuda võla tasumist. Käendajaks sobib mõni sinu pereliige, hea sõber või elukaaslane/abikaasa. Oluline on, et käendajal oleks regulaarne sissetulek ning finantskohustused ei ületaks sellest 50%.

Kui aga sobivat käendajat pole või sa ei soovi kedagi enda laenuga siduda, saab kasutada ka endale või pereliikmele kuuluva kinnisvara tagatist: see tähendab, et kui laenu tagasimaksmisega tekib probleem, on pangal õigus kinnisvara maha müüa ja selle arvelt laen tagastada. Kinnisvara ei tohi aga olla mõne teise panga laenu tagatiseks, sellele tuleb tellida hindamisakt ning seada hüpoteek – seega käendaja abi kasutamine on üldjuhul soodsam variant.

Milline on õppelaenu intress?

Õppelaenu intress koosneb pangamarginaalist 1,95% ning euriborist. Intressi euriboriga sidumine tähendab, et täna kujuneks intressiks 1,95% + 3,4% ehk kokku 5,35%. Kui euribori tõttu ületab õppelaenu koguintress aga 5%, nagu praegusel ajal, maksab ülejäänud osa riik ehk kliendi jaoks on laenu maksimaalne intress 5%. Pank vaatab euribori üle iga poole aasta tagant ning selle muutus kajastub ka laenumakses. Õpingute ajal tasub õppur vaid intressimakset, mille pank võtab kontolt maha automaatselt kord aastas novembris.

Kas laenu peab hakkama juba õpingute käigus tagasi maksma?

Õppelaenu ei pea hakkama kohe tagasi maksma: alguses makstakse ainult intressi. Õppimise ajal tuleb laenujäägilt arvutatud intressi tasuda kord aastas, 1. novembril. Igakuiselt tuleb õppelaenu hakata tagasi maksma siis, kui kooli lõpetamisest on möödunud 12 kuud. Tagasimakseperiood sõltub sinu õppekava nominaalsest õppeajast: maksegraafiku koostame perioodiks, mis on võrdne kahekordse nominaalse õppeajaga. Näiteks kui võtad laenu 3-aastase nominaalse õppeajaga bakalaureuse ajal ja edasi õppima ei lähe, siis sinu laenu tagasimakse periood on 6 aastat.

Kas õppelaenu lepingut saab hiljem muuta?

Jah, lepingut saab muuta ja see on tasuta. Enamasti puudutavad muudatused maksegraafikut või käendaja vahetamist. Näiteks on võimalik maksegraafikut alati lühemaks muuta, igakuiste laenumaksetega varem alustada või laen ennetähtaegselt tagasi maksta – see on hea variant näiteks siis, kui tudeng alustab juba kooli kõrvalt tööd. Maksepuhkust saab võtta perioodiks, mil oled lapsehoolduspuhkusel, ajateenistuses või residentuuris. Sel perioodil tasub riik sinu eest pangale intressi. Kui katkestad õpingud, tuleb õppelaen tagastada veidi kiiremini ehk pooleteistkordse tegelikult õpitud aja jooksul (minimaalne makseperiood 6 kuud). Ka sel juhul kehtib tingimus, et õppelaenu tagasimaksmine algab 12 kuud pärast õpingute katkestamist.

Kui mul on teises pangas õppelaen olemas, mis sellest saab?

Kehtiv õppelaenu leping võib olla ainult ühe pangaga. Laenu võib üle tuua ka siis, kui sa ei soovi uut laenu võtta – üle toodud laenule hakkavad kehtima uued, praegused õppelaenu tingimused. Selleks tuleb täita õppelaenu taotlus ning positiivse laenuotsuse korral sõlmime õppelaenu- ja käenduslepingu. Pärast uue lepingu sõlmimist LHV-ga tuleb sul tasuda senisele pangale intressi, mis on arvestatud kuni uue õppelaenulepingu sõlmimiseni, ning LHV kannab teisele pangale laenu põhiosa. Alates uue lepingu sõlmimisest lõppeb teise pangaga sõlmitud laenuleping ning edaspidi tasud õppelaenu LHV-le.

Õppelaenu taotlemiseks tuleb täita taotlus veebis või LHV mobiiliäpis: see on tasuta ning ei kohusta sind lepingut sõlmima. Seejärel täidab enda taotluse sinu valitud laenu käendaja. Kolmanda sammuna teavitame sind laenuotsusest: anname endast parima, et teha seda hiljemalt kolme tööpäeva jooksul. Seejärel sõlmime digitaalselt sinuga laenulepingu ja käendajaga käenduslepingu. Kui kõik on valmis, kanname õppelaenu sinu kontole.